Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'a tepki yağıyor

01.11.2010 13:28
Cumhurbaşkanı'nın verdiği resepsiyona katılmayan Genelkurmay'a büyük tepki geldi. Çok sayıda aydın "TSK emre itaatsizlik yaptı" açıklaması yaptı

Eser Kararkaş, Genelkurmay Başkanı ve Kuvvet Komutanlarının 29 Ekim Resepsiyonuna katılmamalarını sert bir dille eleştirdi..

Ece Üner’in sunduğu ‘Gün Başlıyor’ programına katılan Prof. Eser Karakaş, TSK’nin 29 Ekim resepsiyonuna katılmamasını değerlendirdi. Karakaş, düzenlenen resepsiyona TSK’dan kimsenin katılmamış olmasının ‘cumhuriyetin özüne isyan etmek’ten başka bir anlam ifade etmediğini söyledi. Karakaş, ordunun bu davranışıyla cumhuriyete isyan ettiğin söyledi.

"29 Ekim akşamı ordunun başkumandanı bir davet verdi ve ordumun mensupları bu davete katılmadı. Bu bir isyandır, açık bir şekilde cumhuriyete saldırıdır. Cumhurbaşkanı bir davet veriyor, TSK bu davete katılmamakla cumhuriyetin özüne isyan etti. Ordunun başkumandanının emrine itaatsizlik ediyorlar. Cumhurbaşkanının eşinin başörtülü olması, askerin oraya icabet etmesini kesinlikle meşru kılamaz. Eğer burası gerçek bir cumhuriyetse, Atatürk’ün özlediği bir cumhuriyetse, Genelkurmay Başkanının ve kuvvet komutanlarının derhal görevden alınması lazım. Eğer bu yapılamıyorsa burada başka bir sorun vardır. Deniz Kuvvetleri Komutanın işi vardır gidemez; ama ordu toplu bir şekilde böyle bir karar alıyorsa buna söylenecek bir şey yok. Eğer Genelkurmay Başkanı hala görevinden alınamıyorsa, burası kesinlikle gerçek bir cumhuriyet değildir..." 

Bu haber toplam 1032 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri