Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmay'dan Sert Açıklama!

01 Ağustos 2008 / 10:03
Genelkurmay, bir dergide çıkan "4 korgeneralin Ergenekon örgütüyle ilişkisi var" iddiasına sert tepki gösterdi.
Yapılan yazılı açıklamada, 'TSK'yı yıpratmak maksadıyla, sahte isim ve imzalarla gönderilen ihbar mektuplarına dayanılarak üst düzey komutanların karalanmaya çalışılmasının suç olduğu kadar ahlak dışı bir eylem olduğu' vurgulandı.

GENELKURMAY Başkanlığı, bugün başlayacak Yüksek Askeri Şûra (YAŞ) öncesi Ergenekon soruşturmasının, görevdeki ikisi 'kor' rütbesinde 4 paşaya uzandığı yönündeki iddialara çok sert bir açıklamayla yanıt verdi.

Aktüel Dergisi'nin dün piyasaya çıkan son sayısında, birinci sayfada "Korgenekon", iç sayfada ise "Karargah Evleri Tek Değil" başlığıyla verilen bir haber yer aldı. Haberde, Ergenekon operasyonu sırasında İşçi Partisi'nin, TSK içinde "Karargáh Evleri" vasıtasıyla örgütlendiği; bu kapsamda Ergenekon örgütüyle bağlantısı olduğu ileri sürülen subayların isimlerinin 9 Temmuz'da Genelkurmay Başkanlığı'na iletildiği yer aldı. Haberde, halen görevde olan subaylardan 4'ünün korgeneral, koramiral, tümamiral ve tuğamiral rütbesinde olduğu ileri sürüldü. Genelkurmay'ın internet sitesinde dün akşam, bu haberle ilgili sert ifadelerin yer aldığı bir açıklama yayımlandı.

Özellikle sızdırılıyor

Genelkurmay açıklamasında, TSK'nın yazışma usulleri taklit edilerek hazırlanan asılsız belgelerin, TSK'yı karalamaya yönelik yayın politikası izleyen basın yayın kuruluşlarına özellikle sızdırıldığı savunuldu. Açıklamada, haberde "bazı subayların isimleri verilerek adeta mahkûmiyet hükmü verilmesi" eleştirildi. Açıklamanın devamında, derginin haberinde, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılığın sözkonusu belgeyi Genelkurmay'a ilettiğinin belirtildiği kaydedilerek, bu belge konusunda şu değerlendirme yapıldı:

"Konu hakkında yapılan incelemede;

a) Anılan personel kimliklerinin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli olduğunu beyan eden Serdar Cem isimli bir şahıs tarafından iki sayfalık bir ihbar mektubu ve 1 adet CD ile İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği,

b) Ancak Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nda halen görevde veya emekli statüsünde Serdar Cem isimli bir şahsın bulunmadığı,

c) Soruşturma kapsamında Genelkurmay Başkanlığı'na gönderilen belgelerden çoğunun, TSK'nın yazışma usulleri taklit edilerek veya bilgisayar teknikleri ile kurgulanarak oluşturulduğu belirlenmiştir."

Sahte askeri kimlik

Yedi maddeden oluşan açıklamada, yapılan adli soruşturmalar sonucunda bazı şahısların kendilerine asker görüntüsü vererek menfaat temin etmeye çalıştıkları ve sahte askeri kimlik kartı düzenlediklerinin anlaşıldığı da belirtildi.

Açıklamada, "Şahsi çıkar sağlamak veya TSK'yı yıpratmak maksadıyla, sahte isim ve imzalarla gönderilen ihbar mektupları"na dayanılarak üst düzey komutanlarının karalanmaya çalışılmasının "suç olduğu kadar, ahlak dışı bir eylem" olduğu vurgulandı.

Açıklamanın son bölümünde şu görüşler vurgulandı:

Öte yandan, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 157.maddesinin amir hükmüne rağmen, soruşturma konusu tüm gizli bilgi ve belgelerin, özellikle TSK'yı karalamaya yönelik yayın politikası izleyen basın yayın kuruluşlarına sızdırılmasının ardındaki gerçek maksat, aziz milletimiz tarafından çok iyi bilinmektedir.

Cesaretlendiriliyorlar

Malûm çevrelerce her olay, kanun ve hukuk tanımaz bir şekilde ve insafsızca TSK ile ilişkilendirilmeye çalışılmakta; temel insan hakları, anayasal teminatlar, "masuniyet karinesi", "adil yargılanma hakkı" gibi en temel hukuk ilkeleri pervasızca ihlál edilmektedir. Mevcut gizlilik ve yayın yasağına ilişkin mahkeme kararları ile ülkenin kanunlarından bu denli sarfı nazar edilmesi, hukuk devleti ve haberleşme özgürlüğü ile açıklanabilecek bir durum değildir. Haklarında yeterli ve etkili bir şekilde işlem yapılmaması veya yapılan işlemlerin caydırıcı olmaması, bu çevreleri maalesef daha da cesaretlendirmektedir.

Bu tür sahtekárlıklar ile maksatlı ve gerçek dışı söylemler bilgi kirliliğine yol açtığından, gerektiğinde Genelkurmay Başkanlığı'nca kamuoyunun aydınlatılmasına devam edilecektir.
Kaynak:
Bu haber toplam 834 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri