Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Genelkurmaydan Tarafa Bildiri

04 Temmuz 2008 / 10:01
Nokta Dergisi'nin başına gelenin aynısı Taraf'ın başına geliyor..
Genelkurmay askerî savcısı, Dağlıca baskını raporunu yayınlayan Taraf gazetesine gönderdiği yazıda, Dağlıca baskını raporu belgeleriyle birlikte şu ana kadar yayınlanmamış belgelerin 7 Temmuz tarihine kadar Genelkurmay'a teslim edilmesini istedi.

Aksi takdirde bu tür belgelere el konulacağı bildirildi. Hakim Yarbay Genelkurmay Yardımcı Askerî Savcısı Zekeriya Duran imzasıyla dün Taraf Gazetesi'ne ulaşan resmî yazıda Genelkurmay'ın Dağlıca baskınına ilişkin haberlerin çıkmasından sonra gizli belge sızdırılması konusunda soruşturma başlattığı hatırlatıldı. Taraf'ın yayınladığı gizli belgenin Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanlığı'nın PKK terör örgütünün dönemsel faaliyetlerini raporlama ve alınan duyumlara karşı olası eylemlerinin ikaz amacıyla hazırlandığı ve Genelkurmay'a gönderildiği aktarıldı. İlgili belgelerin teslim edilmesi istenen yazıda "Bu tip bilgi ve belgelerin teslim ve tebliğ zemini olduğu gözlenen gazetenizin bu sorumluluk zincirindeki yerinin belirlenmesi önem arz etmektedir." denildi.

Taraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Altan ile yardımcısı Yasemin Çongar dün gece gazeteye baskın düzenlenebileceği gerekçesiyle gece saat 01.20'ye kadar gazetede bekledi. Altan, gazeteden ayrılışı sırasında, kendilerine böyle bir belge geldiğini ifade ederek, "Güvenlik güçlerini ağırlamak için gazetede bekledik." dedi. Daha önce de 'Sarıkız' ve 'Ayışığı' darbe günlüklerini yayınlayan Nokta Dergisi'ne baskın düzenlenmiş, bu baskından sonra dergi kapatılmıştı.
Kaynak:
Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri