Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

'Gerçek İslam' bir telefon yakınınızda

02.06.2009 22:06
İngiltere'de Müslüman gençlerin radikalleşmesini önlemek için bulunan son formül; İslam ile ilgili doğru bilgiye ulaşılabilecek bir telefon hattı.
Bugün hizmete giren telefon hattı için Mısır'da uzun süredir faaliyet gösteren bir hat model alınmış.

Kullanıcılar Mısır'daki telefon hattına son sekiz yılda, yaklaşık 2 milyon insan cinsellikten, giyime, bankacılığa kadar 2 milyon soru yöneltmiş. Sorular arasında, "Müslümanların çıkarlarını savunmak için şiddet uygulayabilir mi? Şeriat yasalarına uygun mu? Hristiyanlar dinsiz mı? Başka dine girmenin cezası nedir?" gibi birçok ilginç soru yer alıyor.

Hattı İngiltere'ye uyarlayan grup, bu ülkedeki Müslüman gençlerin büyüklerinden çok kopuk yaşadığını, bu nedenle de radikal grupların nüfuzuna açık olduklarını belirtiyor.

Hattın kurucusu Şerif Meguid, "militan" kesimlerin siyasi emelleri için İslam'ı kullandığını vurguluyor.

Telefon hattına gelen soruları, Kahire'deki saygın El Ezher Üniversitesi mezunu ilahiyatçılar yanıtlayacak.

Kullanıcılardan yanıtlanan her soru için talep edilecek ücret ise 6 dolar civarında.

Sorulara 48 saat içinde yanıt verileceği belirtiliyor.

Al Azhar Üniversitesinden Profesör Anas Aboshady, "biz sabit bir fikre odaklanmış ya da hukuk okulu olmaya çalışmıyoruz, bizim yapmak istediğimiz Müslümanlara dinleri konusunda yardımcı olmak ve onları doğru bir şekılde yönlendırmek" diyor.

Telefon hattında çalışan Hanaa Ismail ise, kadınların başkalarıyla konuşmaktan utandıkları şeyleri kendilerini arayarak sormalarını gayet olumlu buluyor. Hanna İsmail, kadınlar bize eşlerine karşı görevlerinin neler olduğundan tutun, en mahrem soruları bile yonelttiklerini söylüyor.
Bu haber toplam 1484 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri