Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

"Gerekçeli karar çok tartışılacak"

22 Ekim 2008 / 14:33
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin: Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı çok tartışılacak
Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Anayasa Mahkemesi'nin üniversitelerde başörtüsüne özgürlük getiren anayasa değişikliklerinin iptal gerekçesinin bundan sonra çokça tartışılacağını söyledi.

Şahin, Meclis'te basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Şahin, Anayasa Mahkamesi'nin anayasa değişiklerini anayasanın başka maddelerine aykırı bularak iptal etmesinin yeni bir konu olduğunu belirterek, "Bir sorun mudur? Bir takım hukukçular bunun sorun olacağını değerlendiriyorlar. Ben adalet bakanı olarak yüksek mahkememizle bir polemik içine girmek istemem. Kararı okuduktan sonra bir vatandaş olarak değerlendirmemi kuşkusuz ki yaparım. Ama bu karar Türk siyasetinin gündemine, Türk anayasa hukuk çevrelerine yeni bir konuyu, belki yeni bir soruyu getirmiştir. Bu bundan sonra çokça tartışılacak bir konudur." dedi.

"Türban düzenlemesi rafamı kalktı? AK partinin yeni bir yol haritası var mı?" sorusuna ise Şahin, yürürlükte bulunan anayasanın değiştirilmez maddeleri konusunda ne kendisinin ne de halkın bunlardan vazgeçme gibi bir düşüncesinin bulunmadığını söyledi. Şahin, AK Parti olarak tek amaçlarının rejimi daha da güçlü hale getirmek olduğunu belirtti.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk'ün "Kürtlere soykırım yapıldı" sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Bu son derece talihsiz bir beyandır. Türkiye kime soykırım uygulanmıştır Allah aşkına. Türkiye Cumhuriyeti devletine vatandaşlık bağı ile bağlanmış herkes Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Hangi ana dili farklı olan vatandaşımıza farklı muamele uygulanmıştır. Bu sözü söyleyen kişi geçmişte de TBMM'de görev yapmadı mı? TBMM'nın üyesi olarak bulunma dı mı? TBMM'de grubu bulunan bir siyasi partinin genel başkanı değil mi? Ayracılık uygulansaydı siz burada bulunabilir miydiniz? Bunlar son derece talihsiz beyanlardır. Sorumlu mevkinde olan kişilerin ağızından çıkanı kullağının duymasını istiyorum." diye konuştu.
Bu haber toplam 738 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri