Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Girişimcilik ve önemi

26 Mayıs 2008 / 10:39
Avuçladıkları toprakları altına dönüştürenler - Nazif Gürdoğan'ın yorumu

Toplumların üretim gücünü büyüterek, bütün boyutlarıyla hayatı zenginleştirenlerin başında girişimciler gelir. Yüzyılların birikimine dayanan girişim kültürü, bilim ve teknolojideki gelişmelerle, yeni boyutlar kazanmıştır. Toplumların üretim gücü, girişim kültürüne dayanır. Girişim kültürü zengin olan toplumların, ekonomileri güçlü olur. Ekonomik başarı, doğal kaynakların zenginliğinden daha çok girişim kültürünün zenginliğine dayanır. Toplumların üretim güçsüzlüğünü girişimciler giderir.

Girişim kültürü zengin olan toplumlarda, girişimcinin avuçladığı toprak altın olur. Girişim kültürü yoksul olan toplumlarda ise, her insanın avuçladığı altın toprak olur. Toplumların ürün, hizmet ve bilgileri üretme güçlerini büyütmek, bir sermaye işi değil, bir kültür işidir. Anadolu'da “her insanın gönlünde bir aslan yatar” denilir. Girişimcilik, insanların gönlünde yatan aslanları uyandırma sanatıdır. İnsanların gönlünde yatan aslanlar, girişim kültürüyle beslenirler.

İttifak Holding'in Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Mehmet Buğa öncülüğünde, bütün yönetici ve çalışanlarının katılımlarıyla, kuruluşlarının yirminci yılında, Konya'da “Anadolu'da Girişimcilik Kültürü Sempozyumu” düzenlendi. İki gün süren sempozyumun değişik oturumlarında, başta Hilmi Güler, Tahir Büyükhelvacıgil, Hüseyin Üzülmez, Tahir Akyürek, Ö.Cihat Vardan, Sıtkı Abdullahoğlu, Erhan Erken, Ömer Dinçer, Mehmet Genç, Mehmet Altan, Halil Sarıaslan, Asım Güzelbey, İbrahim Öztürk, Mustafa Özel, İlhami Fındıkcı, Şaban Kızıldağ, Melih Bulu, Fikri Türkel, Ali Boğa, çok sayıda başkan, yönetici, akademisyen ve uzmanlarla, Anadolu girişimciliğinin kazandığı yeni boyutları tartışıldı.

Konya tarım, sanayi ve bilgi toplumunun işletmelerinin yan yana, birbirleriyle iletişim ve etkileşim içinde geliştiği, Anadolu'nun yeni çekim merkezlerinin başında gelir. Gönüllerinde uyuyan aslanları bir bir uyandıran Anadolu girişimcileri, katma değeri küçük ürün ve hizmetlerden, katma değeri yüksek ürün ve hizmetlere yönelmektedirler. Onlar, fason üretim yaptıranların, fason üretim yapanlardan daha çok kazandıklarını bildikleri için, emek yoğunluğu yüksek işleri, işletmelerinin dışında yaptırmayı öğrenmişler. Her işletmenin bir ayağı Avrupa'da ise, diğer ayağı da Asya'da.

Bilgi toplumun simgesi bilgisayarlar, sanayi işletmelerinde, sanayi işletmeleri de, tarım işletmelerinde köklü dönüşümlere yol açıyorlar. Bilgisayarlarla, tarım, sanayi ve hizmet işletmelerinde verimlilik, geçmişte benzeri görülmedik bir biçimde artırılmıştır. Artık bilgisayarlardan yararlanmayan bir ürün ve hizmet üretim konusu yoktur. Bilgisayarlar, bütün dünyada olduğu gibi, Anadolu'da da girişimciliğe yeni boyutlar kazandırdılar. Bilgisayarlardan yararlanmasını bilen girişimciler, hiçbir alanda rekabet üstünlüklerini yitirmezler.

Girişimcilerin avuçladıkları toprakları altına dönüştürmede, en büyük ve en önemli destekçileri bilgisayarlardır. Bilgi toplumunda ürün ve hizmet üretiminde zaman ve mekan sınırlaması ortadan kalkmış, dünya büyük bir sanal çarşıya dönüşmüştür.

Bilgisayarlardan yararlanmasını bilen girişimciler, yenilik yapma yetenekleriyle birlikte risk alma güçlerini de büyük ölçüde artırırlar.

Girişimcilikte getirisi en büyük olan yatırım bilgisayarlara yapılan yatırımdır. Çünkü, onlara yapılan yatırım, insana ve eğitime yapılan yatırımdır.

Bilgi toplumunun odak noktasında, kendini yenilemesini ve yenilik yapmasını bilen girişimci vardır.

Anadolu'nun yeni fatihleri girişimcilerdir.

Kaynak:
Bu haber toplam 1256 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri