Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gitti BÇG, geldi CÇG!..

07 Haziran 2008 / 13:05
28 Şubat post-modern darbesinin yeni kodları açıklandı.

28 Şubat post-modern darbesinin ordu içindeki siyasi karargahı olan Batı Çalışma Grubu'nun bir benzeri Cumhuriyet Çalışma Grubu (CÇG) adıyla 2002'den beri Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde görev yapıyor. CÇG'nin kurucusu ise Şener Eruygur.

Cumhuriyet Çalışma Grubu Devre Raporları arasında en çarpıcıları, Ulusal Birlik Hareketi'nin (UBH) oluşumunu konu alıyor. UBH'nin oluşumunun, geliştirilmesinin, toplantılarının ve ~kararlarının Jandarma Genel Komutanlığı Cumhuriyet Çalışma Grubu'yla görüşülerek şekillendirildiği, bu raporlarda açıkça görülüyor. 19 Şubat 2004 tarihli, "Ulusal Birlik Hareketi STK Platformu" başlıklı 114 sayfalık çalışma bu raporlardan biri. Söz konusu çalışma, Ulusal Birlik Hareketi lideri Prof. Bülent Berkarda'nın yaptığı faaliyetleri, görüşmeleri bizzat, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesindeki Cumhuriyet Çalışma Grubu'na sunduğunu, buradan aldığı direktifler doğrultusunda çalışmalar yürüttüğü de raporlara yansımış.
YARGITAY'DAN ATO'YA.

Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun değişik zamanlarda hazırladığı raporlar, çeşitli "sivil" demek başkanlarına hitaben yazılan yazılar, bu hareketin güçlü bir sese dönüşmesi için 20 Aralık 2003'te İstanbul' da toplanan STK'ların aldıkları ortak eylem kararı, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği, Türkiye Barolar Birliği ve Ankara Ticaret Odası'ndan görüş ve destek alındığı bilgileri, raporlarda genişçe yer almış.

UBH'nin basına kapalı gizli toplantılarında alınan eylem kararları da Cumhuriyet Çalışma Grubu tarafından raporlaştırılmış.

Taraf'ın bir Genelkurmay yetkilisiyle görüşüp elde ettiği devre raporlarındaki UBH faaliyetlerinden satır başları şöyle:

PROF'TAN CÇG'YE KATKI

"Prof. Bülent Berkarda son günlerdeki faaliyet ve etkinliklerine dair zabıt ve raporlarını sunmuştur. Bu faaliyet ve etkinlikler kapsamında, 28 Ocak 2003 Çarşamba günü; ATO Başkanı Sinan Aygün, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Nuri Ok, MGK Genel Sekreteri Org.Şükrü Şanışık,

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç'la görüşülmüştür" ifadesini içeren, Jandarma'ya ait gizli bir rapor, daha sonra yapılan görüşmelerin amacını şöyle sıralıyor:

"UBH'nin tanıtımı, TSK'ya destek, hareketi yönetecek şemsiye kadro için güvenilir aday önerileri, medya için finans kaynağı, Ankara' da güvenilir gruplar bulmak."

HAREKAT İÇİN MEDYA

Raporda UBH'nin misyonu ve uygulama yöntemi de şu ifadelerle açıklanıyor: "Cumhuriyet'in temel niteliklerini korumak. Bu misyonun yerine getirilmesi için kamuoyu bilinci oluşturmak, ulusal güçlerin bir merkezde birleştirilmesini ve eşgüdümü sağlayacak güvenilir bir üst yönetim oluşturmak, harekatın sesini duyurmak için medya olanağı elde etmek"

CÇG'YE GÖRE SORUNLAR

Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporda Türkiye'nin sorunları iç siyaset, dış siyaset, ekonomi ve eğitim başlıklarıyla değerlendirildikten sonra sorunların neler olduğu da sıralanıyor. "İç siyaset" başlığı altında "Medyanın siyasetin ve sermayenin elinde tek ses olması, tekelleşme, Kamu Yönetimi Temel Kanunu ve Yerel Yönetimler Kanunu, belediye seçimleri, devletteki kadrolaşma, Başbakanlık Müsteşarı Ömer Dinçer, Yargının gözden düşürülmesi, siyasetin yargıyı yıpratması, dokunulmazlığın kaldırılmaması, yolsuzlukla mücadelede siyasi tercihler, TÜBİTAK'ın özerkliğinin yok edilmesi, türbanın siyasi kullanımı, Türkiye'nin bölünmez bütünlüğünün tartışılması, Güneydoğu sorunu, Apo'ya getirilmek istenen siyasi af, teröre karşı etkisiz kalma, Kemalizme karşı saldırılar, STK'ların durumu, Cumhurbaşkanlığı seçimi, siyasi partiler yasası, seçim sistemindeki ülke barajı, temel sağlık hizmetleri" sıralanıyor .

AVRUPA BİRLİĞİ SIKINTISI

"Dış siyaset" başlığında ise "AB ilişkileri, AB ilerleme raporu, AB sürecinde dil hakları, Kıbrıs'ta çözüm mü yoksa 'ver kurtul' mu, İncirlik Üssü'nün durumu, ulusal güvenlik zafiyeti, K. lrak'ta gelinen nokta, ABD'nin dinsel özgürlükler raporu, ılımlı İslam önerileri, Ermeni lobisinin faaliyetleri, sözde soykırım iddiaları ve uluslararası destek, Ege kıta sahanlığı" sorun olarak ele alınıyor.

YÖK VE İMAM HATİPLER

Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun hazırladığı raporda, eğitim sorunlarına da şöyle değiniliyor: "YÖK yasa tasarısı, eğitim birliğinin bozulması, sekiz yıl kesintisiz eğitime darbe, Kuran kursları, İmam Hatip Liseleri, MEB 'Sosyal Bilimler Lisesi' kurulması girişimi ile Osmarılıca eğitimi, ders kitaplarında insan hakları projesi."

ÖZELLEŞTIRMELER

Ekonomi bölümünde sorunlara çözümler getirebilmek ve "bu kötü gidişe son verebilmek" amacıyla 30 sivil toplum kuruluşunun Ulusal Birlik Hareketi adı altında bir platform oluşturduklarından bahsedilip, "Ekonomiye IMF müdahalesi, Gümrük Birliği, gizlenen kredi anlaşmaları, maden yasaları, özelleştirme, Tüpraş, Telekom, Tekel, İşsizlik" bu bölümde sorun olarak ele alınıyor.

STK'LARA KATILIM ÇAGRISI

Raporda, Ulusal Birlik Hareketi'ne katılmaları için birçok STK'ya davet nitelikli mektuplar ve e- postaların gönderildiğinden bahsedilip "Bu mektuplarda UBH'nin ilkeleri, misyonu, amacı, ve uygulama yöntemleri anlatılmakta ve bütün ulusal güçlerin harekete katılması istenmektedir" deniyor.

MERKEZ SAĞA ÖNEM

Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı Plan Koordinasyon ve Güvenlik Dairesi Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun Prof. Bülent Berkarda ve gelen heyetle görüştükten sonra konuyla ilgili hazırladığı değerlendirme bölümünde ise şu ifade dikkat çekiyor:

"Ulusal Birlik Hareketi'nin son faaliyetlerinin uygun ve yerinde faaliyetler olduğu, uyarılarımızın dikkate alındığı, ancak klasik sol anlayışın devam ettiği, merkez sağdan yönelen tepki oylarından güç alan iktidara karşı, merkez sağ tabana hitap edecek yaklaşımların daha sonuç alıcı olacağı değerlendirilmektedir."
Bu haber toplam 992 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri