Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Çok gizli belge bakın kimden çıktı?

02.11.2010 16:30
Diyarbakır'da devam eden KCK duruşmasında savcı çok ilginç bir detayı açıkladı
İddianameyi okuyan savcıKCKsanıklarından Heval Erdemli'nin ikametinde devletin birçok kurumunda bile bulunmayan, gizlilik dereceli iç güvenlik stratejileri ile ilgili belgelerin bulunduğunu söyledi. Savcı, "Sanık ayrıca belediyelerin imar ve ihale işlemlerini kendi kontrolünde tutmuş, Ankara,İstanbulve Mersin'de işadamlarıyla görüşerek örgüt için para toplamıştır." dedi.

Terör örgütü PKK'yı kapsayan ''Kürdistan Topluluklar Birliği/Türkiye Meclisi (KCK/TM)'' duruşması sanıklar hakkındaki iddiaların okunmasıyla davam edildi.Diyarbakır6. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya 95'i tutuklu, 2 tutuksuz 97 sanık katıldı. Sanıklar yapılan yoklamada Kürtçe "Ez li vir im (Burdayım)" dedi. Duruşmayı eski DEP Milletvekili Leyla Zana, BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Milletvekili Bengi Yıldız da izledi.

İddianamenin sanıklar ile ilgili bölümünü okuyan savcı, sanıklardan Hacı Erdemir'in belediyenin ruhsat işlemlerinden PKK'ya aktarılmak üzere para aldığını belirtti. Savcı, sanıklardan Selahattin Elçi'nin belediyeye ait arsaları yüksek fiyattan satarak bir kısmını örgüte aktardığını, sanık Garip Kandemir'in de Bismil ilçesinde örgütsel faaliyetler yaptığını anlattı. Sanıklardan Şeyhmus Bayhan'ın örgütün aldığı aidatı düzenli olarak KCK mali alan sorumlusu Hüseyin Yılmaz'ın hesabına aktardığını belirten savcı, sanığın Lice Belediye Başkanlığı görevinde iken işçilerden PKK'ya para topladığını dile getirdi.

Savcı, sanıklardan eski DİSKİ Genel Müdürü Yaşar Sarı'nın da kırsalda öldürülen örgüt mensuplarının yakınlarını işe aldığını, KCK talimatıyla aldığı bazı arazileri DİSKİ'nin üzerine kaydettiğini söyledi. Sanığın DİSKİ'de örgüt yandaşlarının olmadığı için rahat hareket etmediğini örgütün üst düzey yöneticilerine anlattığı, KCK'nın da seçimden sonra buraya kadro eleman tabir edilen KCK'lıları alacağını söylediğini belirtti.

Savcı, sanıklardan eski DEP Milletvekili Hatip Dicle'nin de Öcalan'ın talimatıyla DTK'yı kurduğunu belirterek, "KCK'nın isteğine rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını kabul etmemiştir. Kandil ve Kato'daki eğitimlere katılmıştır." diye konuştu.

KCK, KALKINMA AJANSINA GÖNDERİLEN 30 MİLYON TL'DEN PAY ALMAK İSTEMİŞ

Savcı, sanıklardan Kerem Doruk'un ise KCK'ya sürekli rapor hazırladığını belirterek, sanığın İl Genel Meclisi başkanı iken KCK'nın bilgisi dahilinde hareket ettiğini söyledi. Savcı, sanığın Diyarbakır'daki kalkınma ajansına 2009 yılında 30 milyon TL gönderileceğini, bunu iyi değerlendirerek, alacakları paranın bir kısmını örgüte aktarmak için çalıştığını ve ajansın tüzüğünü incelettiğini kaydetti. Savcı, sanıklardan Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş'ın ise örgütün lehine AB'de kamuoyu oluşturmaya çalıştığını söyledi. Savcı, örgütün Kuzey Irak kamplarına giden bir kişinin KDP askerleriyle sorun yaşaması sonucu Demirbaş'ın KDP'yi arayarak sorunu çözdüğünü belirtti.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan 7 bin 578 sayfalık iddianamede, 104'ü tutuklu 152 kişi hakkında 'devletin birliğini ve bütünlüğünü bozma', 'örgüt üyesi ve yöneticisi olmak', 'örgüte yardım etmek' iddiasıyla '15 yıl' ile 'ağırlaştırılmış müebbet' arasında değişen hapis cezaları isteniyor.


 

Bu haber toplam 1208 defa okunmuştur

Etiket(ler): , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri