Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gizli tanık 9, Danıştay cinayetini anlattı

12 Kasım 2008 / 19:44
Ergenekon'un kilit ifadesi: Cumhuriyet'e attığımız bombaları Oktay Yıldırım'dan aldık.
Arslan, Danıştay'ı tek başına bastı. Davanın ancak dokuzuncu duruşmasında avukatlara dağıtılan 9 numaralı gizli tanığın ifadesinde Cumhuriyet ve Danıştay saldırılarının ayrıntıları var. İfadeden: Arslan "Cumhuriyet'le ilgili konuşalım" dedi. Muzaffer Tekin ve Oktay Yıldırım da vardı. Yıldırım bana iki, Arslan'a da bir adet bomba verdi. "Tekin bize 500 bin dolar verecekti. Para için Ankara'ya gittik. Arslan 'Benim Danıştay'la bir işim var' diyordu. Saldırıyı televizyondan gördüm"

Taraf gazetesinin haberine göre avukatlara verilen 137 sayfalık gizli tanığın anlatımları, Danıştay baskınıyla ilgili bilinmeyen önemli bilgileri içeriyor. Gizli tanık ifadesinde, Cumhuriyet Gazetesi'ne yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren ve azmettiren ekip ile Danıştay'a yönelik olayın 'kahraman'larının aynı olduğunu söyledi.

BOMBAYI YILDIRIM VERDİ

Gizli tanık, Alparslan Arslan'ın kendisine "Cumhuriyet Gazetesi ile sorunum var. Gel görüşelim" dediğini, Bahçeşehir ve Ataşehir'de görüştüklerini, toplantıda Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım ve başka kişilerin de bulunduğunu söyledi. İfadesinde gizli tanık, Yıldırım tarafından iki bombanın kendisine, üçüncüsünün de Arslan'a verildiğini söyledi.

500 BİN DOLAR VERİLECEKTİ

Cumhuriyet Gazetesi'nin bombalanması için kendisine Muzaffer Tekin tarafından 500 bin dolar verileceğini söyleyen gizli tanık işi kendisinin yapmadığını ama İsmail, Erhan ve Tekin adlı üç kişiyi bu iş için bulduğunu söyledi. İki bombanın da pimi çekilmediği için patlamadığını, bombalarla birlikte başörtüsü de atıldığını söyleyen gizli tanık, Cumhuriyet'e yönelik iki bombalama olayının gece yapıldığını, Arslan'ın üçüncü bombada da ısrar etmesi sonucu bu işten uzak durduğunu, üçüncü bombanın ise Arslan tarafından gündüz atıldığını ifade etti.

DANIŞTAY'DA MESELEM VAR

Gizli tanık iki görevli ve savcı eşliğinde verdiği gizli ifadede Danıştay saldırısında kendisine vaat edilen 500 bin dolarla ilgili Arslan'ın "Ankara'ya gideceğim, Danıştay'da bir meselem var. Gidelim Ankara'da konuşalım. Orada paranızı veririm" dediğini, kendisinin uzun zaman Ankara'ya gitmediğini ve daha önce öldürdüğü ablasının çocuklarını görmek hem de parasını almak için Ankara'ya gittiğini belirtti.

ANKARA'YA BİRLİKTE GİTTİK

Arslan'ın arabasıyla dört kişi, Ankara'ya gittiklerini söyleyen gizli tanık Ulus'ta Sevgi Oteli'nde kaldıklarını ve Arslan'la aynı odada yattıklarını anlattı. Kendisinin Arslan'a sürekli parayı sorduklarını ancak onun "Bir görüşmem var, para işini de çözerim" dediğini, gece saat 24.00 civarında Arslan'ın otelden ayrıldığını, kendisine "Ülkü Ocakları'ndan etkin bir arkadaşla görüşeceğim" dediğini anlattı. Gizli tanık, otele kayıt yaparken Cumhuriyet'in bombalanması olayından dolayı tedirgin olduğunu ancak Arslan'ın "İstersen emniyete gidelim tespit mespit olmamıştır" dediğini anlattı. Ertesi gece Arslan'ın "Ben yarın para sorununu çözeceğim" dediğini, kendisinin de Arslan'a "Danıştay meselesi nedir, anlat" dediğini, Arslan'ın da çantasından gazete kupüründeki resimleri çıkarıp göstererek "Benim işim bu şahıslarla" dediğini anlattı. "Bu talimatı Veli Küçük ile Muzaffer Tekin mi verdi" diye sorduğunu, ancak Arslan'ın buna cevap vermediğini söyledi.

BU İŞİ BİTİR TALİMATI

Daha sonra birlikte Ankara'ya geldikleri Erhan'dan öğrendiğine göre Arslan'ın "Beni üç- beş gün sonra çıkartacaklar" şeklinde konuştuğunu iddia eden gizli tanığa göre Alparslan'a gelen bir telefonda "Bu işi bitir, bitiremiyorsan avukatlığı bırak" demiş. Gizli tanık, Arslan'ın kendisine gazete kupürünü gösterdikten sonra uyuduğunu ve sabah saat 11.00 gibi uyandığını, ancak Arslan'ın hangi saatte otelden ayrıldığını bilmediğini, kahvaltı ettiği esnada TV'de Arslan'ın Danıştay saldırısını gerçekleştirdiğini gördüğünü ve telaşlandığını söyledi. Erhan ve İsmail'i otogardan İstanbul'a gönderdiğini anlatan gizli tanık, Sinan isimli bir avukatla buluştuktan sonra rahatsız olan kız kardeşini görmek için Nevşehir'e gittiğini ve onun evinde yakalandığını anlattı.

İKİNCİ 28 ŞUBAT OLACAKTI

Gizli tanık, Alparslan Arslan'ı azmettiren kişilerin Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Alparslan Türkeş'in eski koruması Ziya Arpacık olduğunu, Atabeyler çetesinin de bir hafta sonra ortaya çıktığını iddia etti. Başbakan'a Atabeyler tarafından yapılacak suikastın başarılı olması durumunda emekli askerlerin öncülüğünde ikinci bir 28 Şubat yaşanacağını da sözlerine ekledi. Gizli tanık, Alparslan Arslan'ı azmettirenleri söylemek için mahkemeye dilekçe verdiğini ancak mahkeme heyetinin bunu kendisine sormadığını anlattı.

GİZLİ TANIKLAR ARTIK DEVLET KORUMASINDA

Tanık Koruma Yönetmeliği, Ergenekon davasında gizli tanıkların dinlenmesine ramak kala çıktı. Tanık Koruma Kanunu'ndan yaklaşık 11 ay sonra yürürlüğe giren yönetmelik, kod adı verilecek gizli tanıkların özel bölmelerde ya da makyaj ve maskeyle yüzlerini gizleyerek duruşma salonunda ifade vermelerine olanak sağlıyor.

TERÖR VE ÇETE SUÇU

TBMM'de 27 Aralık 2007'de kabul edilen Tanık Koruma Kanunu'na işlerlik kazandıracak Cumhuriyet Başsavcılık ve Mahkemelerce Alınacak Tanık Koruma Tedbirlerine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayınlandı. Yönetmeliğe göre; terör ve çete suçları ile ağırlaştırılmış müebbet, müebbet ve en az yıl ve üzeri hapis cezası gerektiren suçlarda tanıklık yapacak olanlar tanık koruma programından yararlanabilecek.

KOD İSİM VE ÖZEL BÖLME

Tanık koruma programına alınanların kimlik ve adres bilgileri kayda alınarak gizlenecek. Gizli tanıklara kod isim verilecek. Tanıklara yapılacak tebligatlar için ayrı bir adres belirlenecek. Gizli tanıklar, duruşma salonunda makyaj, maske, özel kabin veya benzeri yöntemlerden yararlanılarak ses ve dış görünüş bakımından tanınmasını ya da görülmesini engelleyecek şekilde de dinlenebilecek.

SÜPER KORUMA

Gizli tanıklar, gerektiğinde her türlü teknik cihaz ve donanımla 24 saat esasına göre kesintisiz olarak her türlü tehlikeden korunacak. Tanıklara, tehlikenin boyutuna göre yakın koruma, konutta koruma, işyerinde koruma, motorize veya yaya koruma ile çağrılı koruma verilecek. Bir davada gizli tanıklık yapan tutuklu ve hükümlüler, durumlarına uygun bir cezaevine nakledilecek.

Kaynak: Taraf
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri