Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gizli tanıkların ifadeleri

05 Ağustos 2008 / 14:09
Ergenekon'da düğümü gizli tanıklar çözdü. Sadece bu da değil, bir çok karanlık olay da aydınlanıyor. İşte gizli tanıkların ifadeleri.

Ergenekon iddianamesinin en önemli kısmını gizli tanıkların ifadeleri oluşturuyor. Aylardır kim oldukları tartışılan ve verdikleri ifadeler merak konusu olan gizli tanıklara savcılık 391. klasörde yer verdi.

Ergenekon soruşturmasının seyrinde büyük önem taşıyan gizli tanıkların bazılarına 'Dilovası', 'Deniz', 'İsmet' gibi isimler verilirken bazılarına da 'Gizli tanık 17' gibi kodlamalar yapıldı. Ergenekon soruşturmasında gizli tanık olarak dinlenen kişilerin hepsinin parmak izi tutanaklarda yer aldı. Bu kişilerin bazıları kamera karşısında ifade verirken bazılarının ise bulundukları cezaevine soruşturma savcıları tarafından gidilerek ifadesi alındı.

GİZLİ TANIK 15: Tarık Ümit olayı

MİT elemanı Tarık Ümit'in 1995 yılında Marmaris'te öldürüldüğünü, bu olaya Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım'ın da dahil olduğunu söyledi. Bu bilgileri moruk kod adlı Eyüp Tuncay isimli kişiden öğrendiğini ifade etti. Doğan Erbaş isimli uyuşturucu kaçakçısının 1995 yılında jandarma ekiplerinin elinden firar ettiğini bununla ilgili Veli Küçük'ün 800 milyon lira para aldığını ve soruşturma geçirdiğini bildiğini söyledi.

GİZLİ TANIK YÜKSEL:Sabancı sanığının ölümü

DHKP-C ve Sabancı suikastı ile ilgili bilgiler veren gizli tanık, cezaevinde Mustafa Duyar ile aynı yerde kaldığını, cinayetin ardından Duyar ve İsmail Akkol'un Maslak ormanında içki içtikleri ve 'Biz şimdi katil mi olduk' diye ağladıklarını kendisine söylediğini belirtti. Mustafa Duyar'ı Veli Küçük'ün talimatıyla Nuriş çetesinin öldürdüğünü söyledi.

GİZLİ TANIK DENİZ: 'Bölücü terör' ile 'yıkıcı terör' ilişkisi

Eski bir PKK terör örgütü üyesi olduğunu belirten Deniz kod adlı tanık, özellikle PKK ile Ergenekon sanıkları arasındaki ilişkileri gün yüzüne çıkardı. İşçi Partisi lideri Doğu Perinçek'in Abdullah Öcalan'ı örgüt kampına yaptığı 10 günlük ziyarete tanık olduğunu belirtti. Öcalan'ın Perinçek'i karşıladığını, hiçbir ziyaretçiye göstermediği ilgiyi Perinçek'e gösterdiğini belirtti. Bunun dışında örgütle ilgili detaylı bilgiler verdi.

GİZLİ TANIK DİLOVASI: Ergenekon-Devsol ilişkisini anlattı

DEV-SOL örgütü ile Ergnekon sanıkları arasındaki ilişkilerli ilgili olarak verdiği ifadelerle örgüt bağlantılarını ortaya çıkardı. Kod olarak Dilovası verilmesinin nedeni ise Dilovası Motorlu Taşıyıcılar Kooparatifi'nde Ergenekon sanıkları ile Dev- Sol sanıkları arasındaki ilişkileri anlatması oldu. Veli Küçük ile ilişkisi olan örgüt üyelerini isim isim verdi. Küçük'ün Dev-Sol yöneticilerini nasıl yönlendirdiğini anlattı. Verdiği isimler ve ilişkiler ağı şöyle:

Zeynel Özarslan: Dev-Sol ile Veli Küçük arasındaki bağlantıyı kuran kişi. Dilovası Motorlu Taşıtlar Kooperatifi ile Küçük bağlantısını sağlayan isim.

Emin Alkılıç: Veli Küçük'ün ailecek görüştüğü bir isim. Dev -Sol terör örgütüne silah temin eden kişi. Silah işinde sıkıntıya girince Küçük'e müracaat ediyordu.

Kürşad Yılmaz: Dilovası kooperatifi ile bağlantılıydı. Benzer taşıma firmalarına baskı kurarak ellerindeki nakliye imkanlarını alan kişiler arasındaydı.

Hadi Özcan: Dilovası'nda bulunan benzer şirketlere baskı yapıyordu. Veli Küçük ile bağlantısı vardı. O geldiğinde yapılan toplantılara katılırdı.

GİZLİ TANIK 9: Danıştay cinayetini Ergenekon azmettirdi

İfadesi en uzun gizli tanık '9' rakamıyla kodlanan isim oldu. Gizli tanık 9'un ifadesi çok uzun olduğu için kameraya alındı.

Gizli tanık 9 Ankara Sincan F tipi Cezaevi'nde alınan ifadesinde Danıştay saldırısı ile ilgili olarak detaylı bilgiler verdi.

GİZLİ TANIK 6: Küçük mafya bağlantısı

Kocaeli İl Jandarma Komutanlığı'nda askerliğini yaparken, Alay Komutanının emekli Tuğgeneral Veli Küçük olduğunu ve Sami Hoştan, Hadi Özcan ve Sedat Peker'in sürekli olarak ziyaretine geldiği yönünde bilgiler verdi.

TANIK OSMAN YILDIRIM: Cumhuriyet'e atılan bombalar Tekin'den

Danıştay hükümlüsü Osman Yıldırım, 3 gün süren bir ifade verdi. Soruşturma savcıları tarafından Sincan Cezaevinde alınan ifadesinde Danıştay saldırısının Ergenekon örgütü tarafından yaptırıldığını söyledi. Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarını, İstanbul Ataşehir'de bir evde Muzaffer Tekin'in talimatıyla Rasim Görüm'ün kendisine ve Alparslan Arslan'a verdiğini anlattı. Rasim Görüm'ü resimlerden teşhis ederek tutuklanmasını sağladı.

GİZLİ TANIK AHMET: Hizbullah'ı anlattı

HİZBULLAH terör örgütü ile Ergenekon bağlantısını detaylarıyla anlattı. Örgütün yapılanması ve lideri Hüseyin Velioğlu hakkında detaylı bilgiler verdi.

GİZLİ TANIK GALİP: Uğur Mumcu cinayeti

İfadesinde Cumhuriyet Gazetesi yazarı Uğur Mumcu'nun öldürülmesi ile ilgili olarak detaylı bilgiler verdi.

GİZLİ TANIK 17: Kuvayı Milliye faaliyetleri

Kuvayı Milliye Derneği'nin içinde yer alan olaylar hakkında detaylı olarak bilgiler verdi. Bu dernek içinde yer alan isimlerin tek tek özelliklerini ve görevlerini anlattı. Derneğin gizli faaliyetleri ve Veli Küçük ile ilgili bilgiler verdi.

GİZLİ TANIK 'B': Tehdidi ortaya koydu

ERGENEKON soruşturması kapsamında önce tutuklanan sonra serbest bırakılan Ali Yiğit'in, cezaevinde tehdit edildiği yönünde bilgiler verdi. Ümraniye'de bulunan bombalarla ilgili ihbarı yapan kişi olarak bilinen Ali Yiğit'e, cezaevinde Oktay Yıldırım'ın baskı yaptığını ve eline bir kağıt vererek 'bunu ezberle ve savcıya bunları söyle, tüm suçu üslen' diye tehdit ettiğini anlattı.
Kaynak:
Bu haber toplam 1160 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri