Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gizlilik kaldırılıyor

07 Temmuz 2008 / 11:43
Hrant Dink, davasında O.S, 18 yaşını dolduruyor. Yaş haddi, mahkemenin gizlilik kararanı da kaldıracak!
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesiyle ilgili davanın 6. duruşması bugün görülecek. Duruşmada Coşkun İğci ile olay günü Agos gazetesi civarında bulunan görgü tanıklarının da ifade vermesi bekleniyor.

Hrant Dink’i öldürdüğü iddiasıyla yargılanan Ove kayıtlara göre 1990 yılında hastanede doğduğu belirtilen O.S. 28 Haziran’da 18 yaşını doldurduğu için davanın gizlilik kararı bugün kaldırılacak. Bugünkü duruşmadan itibaren basın mensupları sanıkların ifadelerini duruşma salonunda dinleyip, aynen yayınlayabilecek.

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada bugün Trabzon’da cinayeti bildiğini ve jandarmaya haber verdiğini itiraf eden Coşkun İğci’nin de sanık olarak sorgulanması bekleniyor. İğci’nin ifadelerinin davayı yeni bir aşamaya taşıması bekleniyor, çünkü Trabzon, İstanbul ve Ankara’daki güvenlik görevlilerinin Dink’in öldürüleceğinden 1 yıl önce haberdar olduğu iddia ediliyor.

Yasin Hayal’in eniştesi olan Coşkun İğci, Hayal’in Hrant Dink’i öldüreceğini jandarma başçavuş Okan Şimşek ve uzman çavuş Veysel Şahin’e söylediğini belirtmiş, Şimşek ve Şahin İğci’nin sözlerini doğrulamıştı.

2 jandarma görevlisi hakkında dava açılırken, polis muhbiri Erhan Tuncel’in anlatımlarına rağmen Trabzon emniyetinden hiç kimse hakkında soruşturma açılmamış olması ayrıca dikkat çekiyor. Ancak, Trabzon’da yargılanan jandarma istihbarat görevlilerinin de İstanbul’daki sanıklar ile birlikte yargılanması gerekiyor.

Farklı illerdeki dava ile ilgili dosyaların ana davada birleştirilmemesi halinde sadece tetikçi O.S., Yasin Hayal ve Erhan Tuncel’in de aralarında bulunduğu bazı sanıkların ceza alacağı ancak olayın görünmeyen kısmının yine ortaya çıkarılamayacağı tahmin ediliyor.

Bugün ayrıca olay günü Agos Gazetesi civarında bulunan 10 görgü tanığından bir kısmının mahkemeye gelip ifade vermesi bekleniyor. Ancak cinayetten bir gün öncesine ait banka ve çevre sokaklarda bulunan kameralardan toplanan görüntülerin İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nde ciddi şekilde tahrif edildiği iddia ediliyor.

İddianamede O.S’nin, “Hrant Dink’i öldürmek” suçundan 18 ile 24 yıl, ayrıca “terör örgütüne üye olmak” ve “ruhsatsız silah taşımak” suçlarından 8,5 ile 18 yıl arasında hapisle cezalandırılması talep ediliyor. Diğer 18 sanığın ise 7,5 yıl ile ağırlaştırılmış müebbet arasında hapisle cezalandırılmaları isteniyor. Davada 8’i tutuklu toplam 19 sanık yargılanıyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 846 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri