Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Global kriz mi geliyor?

26 Eylül 2008 / 16:19
Global krizin ayak sesleri mi geliyor? Hollanda-Belçika devi Fortis Bank'ın satılacağı iddia edildi. Fortis açıklama yaptı;
Mali açıdan zor günler yaşayan ve son bir yılda hisseleri yaklaşık yüzde 75 gerileyen Belçika-Hollanda ortaklığı Fortis'in sermayesini güçlendirmek için Türkiye'deki iştirakini de satabileceği iddia edilmişti.

FORTİS'TEN AÇIKLAMA GELDİ

Bu iddia üzerine Fortis, sermaye yeterliliğini artırmak için yeni varlıklar satacağını doğruladı.

Belçika ekonomi ve finans gazetesi De Tijd, bugün gizli kaynaklara dayandırdığı haberinde Fortis'in satılması muhtemel varlıkları arasında ''Türkiye'deki faaliyetleri, fon ve varlık yönetimi birimlerini, ABD'deki opsiyon hizmetlerini ve Asya'daki sigorta faaliyetlerini'' saymıştı.

Fortis'ten yapılan açıklamada, 5-10 milyar avro aralığında satılması düşünülen varlıkların ''geniş bir faaliyet alanını'' kapsadığı belirtildi. Hangi iştiraklerini satmaya hazırlandığını açıklamayan banka, somut çıkar görülmesi halinde Benelüks ülkelerindekiler de dahil olmak üzere her türlü banka ve sigorta birimini elden çıkarabileceğini bildirdi.

Bu kapsamda satışa çıkarılan 10'dan fazla birime çeşitli teklifler aldındığı ve taliplilerle görüşmelerin sürdürüldüğü kaydedilen Fortis açıklamasında, sermaye artırımına gidilmeyeceği dile getirildi.

Sermaye sıkıntısı yaşadığı söylentilerini yalanlayan Fortis, sermaye yeterlilik oranının yasal sınırın oldukça üzerinde bulunduğunu kaydederek ABN Amro'yla birleşmesinin tamamlanmasıyla sermaye yapısının daha da güçleneceğini vurguladı.

FORTİS GARANTİ VERDİ

Bu arada Belçika Maliye Bakanı Didier Reynders, Fortis konusunda piyasa oyuncularına ''sorumlu davranmaları ve sakin olmaları'' çağrısı yaparak hiçbir Fortis müşterisinin zarar görmeyeceği güvencesini verdi.

Öte yandan Şirketten gelen açıklamaya rağmen Fortis hisselerinin Brüksel ve Amsterdam borsalarındaki günlük kaybı yüzde 14'e yaklaştı. 1 yıl önce 23,96 avrodan el değiştiren Fortis hisseleri son işlemlerde 5,62 avrodan satılıyor. Hisselerindeki hızlı gerilemeyle Avrupa'nın en büyük 20 bankası arasında bulunan Fortis'in piyasa değeri de 14 milyar avroya indi.

Küresel çalkantı ve ABD emlak piyasasındaki zararlar nedeniyle bankaların birbiri ardına rekor zarar açıkladıkları bir dönemde 24 milyar avrosu kendi payına düşecek şekilde, Hollanda bankası ABN Amro'yu bir konsorsiyumla birlikte geçen yıl 72 milyar avro rekor fiyata satın alan Fortis'in sermaye gereksinimi artmıştı.

Kaynak:
Bu haber toplam 1158 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri