Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göçmenlerin acı sonu

01.04.2009 09:01
Libya’dan İtalya’ya kaçmaya çalışan mültecilerin bulunduğu 3 tekne battı. 21 ceset bulundu, 595 kişiden sadece 23’ü kurtarıldı.

İtalya'ya gitme hayali kuran mülteci dolu tekne Libya açıklarında battı. Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ) yetkilisi Laurence Hart, 257 mülteciyi taşıyan teknenin Pazar günü Libya açıklarında battığını belirterek, bu teknedeki 23 kişinin kurtarıldığını ve 21 cesedin de bulunduğunu kaydetti.

YÜZEREK ULAŞAMAZLAR
IOM Sözcüsü Jean-Philippe Chauzy, Libya'dan İtalya'ya yola çıkan üçten fazla teknenin, fırtına nedeniyle battığını, bir teknenin ise kıyıya dönmeyi başardığını bildirdi. Chauzy batan teknelerde can yeleği bulunmadığının tahmin edildiğini belirtti. Chauzy, "Teknelerin battığı nokta ise, insanların kıyıya yüzerek ulaşamayacakları kadar uzakta" dedi.

TEKNELER BULUNAMIYOR
Sahil güvenlik güçlerinin, diğer iki teknenin izini kaybettikleri ama bunların balıkçı teknesi mi yoksa mülteci taşıyan tekneler mi olduğunun bilinmediği belirtildi. Gemilerden birinde 253, diğerinde ise 342 kişinin bulunduğu ifade edildi.


Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri