Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gökçek, ODTÜ'YÜ yıkamaz

21 Temmuz 2008 / 16:41
ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, “ODTÜ'de kaçak yapı var” iddiasıyla ilgili olarak, “Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor” dedi.
Akbulut, rektörlükte düzenlendiği basın toplantısında, Gökçek'in iddialarına yanıt verdi.

ODTÜ arazisi üzerinde bulunan hiçbir binanın “imar yönünden eksiği bulunmadığını” anlatan Akbulut, “ODTÜ yerleşkesi master planı bulunması yönüyle dünyanın ilk üniversitesidir. Murat Karayalçın zamanında arazinin 1/25.000'lik ve 1/5000'lik planları yapıldı, onaylandı. Çankaya Belediyesi ile de 1/1000'lik planların yapımı için çalışmaya başladık. Fakat, 2004 yılında çıkan ilgili kanunun bir boşluğundan yararlanan Sayın Gökçek, yetkiyi kendi üzerine almaya çalıştı. Bu o kadar hızlı oldu ki, şaka sandık” diye konuştu.

Gökçek'in, daha önce medyaya, “ODTÜ bilirkişi heyetleri çalışmalarımızı engelliyor” şeklinde açıklamalar yaptığını ifade eden Akbulut, konuşmasına şöyle devam etti:

“Sonra elimize söz konusu yazı geldi. Bizi korkutup, köşeye sıkıştırmak istiyor diye düşündük. Arkasından gelip, giriş kapısına mühür yazısı bırakmışlar. Kaçak olduğunu iddia ettiği binalara ilişkin de 1 milyon 800 bin YTL'lik ceza kesilmiş. Ancak, ceza yazısı henüz elimize geçmedi. Eymir Gölü'nü almaya çalışıyor, 'halka açacağım' diyor. ODTÜ'nün hangi tesisi halka kapalı? Ormanda insanlar yürüyüş yapıyor insanlar, kapılar sonuna kadar açık. Göle gelince, dünyanın hiçbir yerinde doğal sit alanlarına kontrolsüz giriş olmaz. Biz isteyene kart veriyoruz. Oraya kim giriyor, çıkıyor onu biliyoruz o kadar.

'Sayın Rektör, Başbakan ile görüşsün af çıkarsın' diyor. İyi de, bu sorunu Sayın Başbakan mı çıkardı? Sayın Başbakan'ın olaya hiçbir dahli oldu mu? Eminim, Sayın Başbakan da konuyu bizim gibi gazetelerden öğrendi. ASKİ Sosyal Tesisleri de kaçak, bazı bakanlıkların da binaları da var. Hatta 2 yıl öncesine kadar TBMM binası da bu durumda değil miydi? Sayın Gökçek, 45 milyon metrekarelik ODTÜ arazisinin yüzde 40'ını istiyor. Mesele bu... Sayın Gökçek, arsa pazarlığında gücünü artırmaya çalışıyor.”

Gökçek'in “yanlış bir hareket yaptığını, topu Başbakana atarak kurtulmak istediğini” öne süren Akbulut, “Yasal yollara başvuracağız. İmar planlarının hazırlanmasıyla ilgili çalışmaları başlatmışız. İyiniyetliz. 500 bin metrekarelik kapalı alanın imar planın yapılması takdir edersiniz ki kolay iş değil” dedi.

“GÜCÜ YETİYORSA...”

“İhbar ediyorum, bekçi kulübeleri de dahil tüm binalarımız ruhsatsız. Gücü yetiyorsa gelsin ODTÜ'yü haritadan silsin” diyen Akbulut, “Yani 600 binanın 45'i ruhsatsız diğerleri ruhsatlı öyle mi? Durumu anlatıyoruz. Bu binaların büyük bir kısmı ilgili kanun çıkmadan önce ta 1960'lı yıllarda inşa edilmiş. Tüm bunlar bizden koparmak istediği araziyi alma çabasından ibarettir” diye konuştu.

Gökçek'in, bu hareketiyle “ODTÜ'yü kamuoyu nezdinde küçük düşürmeye çalıştığını” iddia eden Akbulut, şunları kaydetti:

“Şu ortamda yapılacak tartışmalar bunlar mı olmalı? Kendisi yaklaşık 1,5 yıldır bir bocalama evresinde, kontrolünü kaybetti. Biliyorsunuz, geçen yaz 'su yok' diye kesti suları, Sayın Başbakan tarafından sert bir şekilde uyarıldı. Bunun ardından tüm kadrosunu dağıtmak zorunda kaldı. Ardından doğalgaz olayı geldi. Kış aylarında 'borcumuz olduğu' gerekçesiyle doğalgazımızı kesti. Paralar maliyeden alındı, ödendi ama bizim ona verdiğimiz paraları BOTAŞ'a vermedi. Bunun üzerine tekrar sert bir şekilde uyarıldı ve doğalgaz dağıtım işi elinden alındı, özelleştirildi. Sayın Gökçek, artık sağlıklı düşünme yeteneğini kaybetmiş durumdadır.
Bugün kentteki tüm bilboardlarda, toplu taşıma araçlarında reklam vermiş Sayın Gökçek bizim kaçak binalarla ilgili. Devletin, milletin parasıyla afişler bastırıyor. Bu sadece bir komedi gösterisi o kadar.”Kaynak:
Bu haber toplam 904 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri