Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gökçek'e DARBE ÜSTÜNE DARBE!

24 Aralık 2008 / 19:32
Ankara'da belediye herkesten 300 YTL alacaktı. Ancak mahkeme bu karara dur dedi. Ankaralılar'ın 300 lirası şimdilik korundu...
Ankara'da Gökçek'e bir darbe de mahkemeden geldi. ASKİ Yönetim Kurulunun 18 Mayıs 2005 tarihinden ilginç bir karar almıştı. Buna göre borcu nedeniyle sökülen mekanik su sayaçlarının yerine, borç ödendikten sonra kartlı sayaç takılacaktı. Tabii ki bu kartlı sayacın bedeli olan 300 YTL. evsahibinden alınacaktı. Mahkeme işte kararın yürütmesini durdurdu.

BORCUNU ÖDEDİ AMA 300 YTL DAHA İSTEDİLER

Edinilen bilgiye göre, Mustafa Tanşi'nin abonesi olduğu su sayacı, geçen yıl borcu nedeniyle söküldü. Borcunu ödeyen Tanşi'ye, ASKİ yetkilileri, 300 YTL ek ödeme yapması karşılığında eski mekanik su sayacı yerine kartlı su sayacı takılacağını bildirdi.

Tanşi de avukatı Emre Baturay Altınok aracılığıyla Ankara Bölge İdare Mahkemesine dava açtı.

BELEDİYE HALKIN İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAK ZORUNDA

Mahkemenin davada verdiği yürütmeyi durdurma kararında, Anayasal anlayışa göre belediyelerin, “belde halkının mahalli ihtiyaçlarını karşılamak üzere seçmenler tarafından oluşturulan tüzel kişiler” olduğuna dikkat çekildi.

Bu anlayışın içme ve kullanma suyu hizmetinin vatandaşa sunulmasını düzenleyen mevzuata da yansıdığı belirtilen kararda, “hizmetin karşılığının alınmasının, hizmet sunumundan sonra gerçekleşecek bir aşama olarak belirlendiği” vurgulandı.

BELEDİYENİN KARARI TİCARİDİR

Kararda şöyle denildi:

“ASKİ Yönetim Kurulunun 18 Mayıs 2005 tarih ve 219 sayılı kararının 2. bendi ile borcundan dolayı sökülen su sayaçlarının yerine kartlı su sayacı takılmasını zorunlu kılan karar alındığı, dolayısıyla kamu hizmetinin sunumu peşin ödemeye bağlanarak, anılan Anayasal ve yasal kamu hizmeti anlayışına uymayan, ticari niteliği ağır basan yeni bir ilişki biçimi oluşturulmak istendiği görülmektedir.”

Kararda, bu nedenlerle ASKİ Yönetim Kurulunun kararının ilgili kısmında hukuka uyarlık bulunmadığı ifade edildi.

“ÖN ÖDEMELİ TÜM HİZMETLER AÇISINDAN EMSAL”

Avukat Altınok, ASKİ'nin 10 yılını dolduran mekanik su sayaçlarının ön ödemeli sayaçlarla değiştirilmesi ve karşılığında 300 YTL alınması kararının Ankara Barosunun açtığı dava üzerine Ankara 7. İdare Mahkemesi tarafından daha önce iptal edildiğini hatırlattı.

Ankara 7. İdare Mahkemesinin kesinleşen kararı ile 11. İdare Mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararının, su ve doğalgaz başta olmak üzere, ön ödemeli tüm hizmetler açısından emsal teşkil ettiğini söyleyen Altınok, “belediyelerin, hukuk devletinin gereği olarak ön ödemeli sisteme son vermeleri, ticari kazancı ön plana çıkaran anlayıştan dönmeleri gerektiğini” ifade etti.


Kaynak:
Bu haber toplam 896 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri