Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gölette kuma saplanıp boğuldu

25 Temmuz 2008 / 16:29
Adana'da suyu kesilen Seyhan Nehri'nin ortasında oluşan gölette kuma saplanıp boğulan 9 yaşındaki Ömer Dicle'nin cesedi gölden çıkarılırken oğluna son kez sarılan Mehmet Dicle'nin feryadı yürekleri dağladı.
Küçük Ömer'in belediyenin ücretsiz yapmasına karşın görevlilerin 1 YTL istediği havuza parası olmadığı için giremeyince, nehre gittiği anlaşıldı.

Yenibey Mahallesi 39 sokakta oturan Hürriyet İlköğretim Okulu 3'üncü sınıf öğrencisi Ömer Dicle'nin cenazesi Küçükoba Mezarlığı'nda gözyaşları arasında toprağa verildi. Seyyar satıcılık yapan 33 yaşındaki Mehmet Dicle ile ev kadını 29 yaşındaki Nural Dicle'nin 3 çocuğundan tek erkek evladı olan Ömer'in ölümü yakınlarını yasa boğdu. Olayın ardından sinir krizleri geçiren anne ve babanın sakinleştirici ilaçlarla uyutulduğunu belirten yakınları, küçük çocuğun ölümüne parasızlığın neden olduğunu ileri sürdü.

Minik Ömer'in olaydan bir saat önce annesinden para istediğini, annesinin de olmadığı gerekçesiyle oğluna harçlık veremediğini belirten yakınları, “Ömer, annesinden harçlık istemiş. Annesi de parasının olmadığını söyleyerek çocuğun istediği 1 YTL'yi verememiş. Evden çıkıp arkadaşlarıyla Barbaros Mahallesi'ndeki semt havuzuna giden Ömer, Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz yapmasına rağmen, girerken para istedikleri için içeri girememiş. O da serinlemek için gölete girmiş. Eğer parası olsaydı, havuza girerdi. Şimdi hayatta olurdu” diye konuştu.

PARA ALINMASI YASAK

Havuzların günde 2-3 kez denetlendiğini ve para alınmadığını belirten Büyükşehir Belediyesi Çevre ve Spor Daire Başkanı Tuncer Akdoğan ise şunları söyledi:

“Başkanın kesin talimatı var. Havuzlardan yararlanan vatandaşlardan para talep edilmeyecek. Biz de bunu sağlamak için ben ve yardımcılarım da dahil günde 2-3 kez değişik saatlerde havuzları denetliyoruz. Şu anda Adana'da havuzlardan yararlanan insan sayısı 20 binin üzerinde, bu nedenle kişi ve saat sınırlaması yapıldı. Aynı anda 300 kişi alınırsa can güvenliği olmaz, sağlıklı da olmaz. İlk zamanlar bazı havuzlarda caydırıcı olması için kişi başı 1 YTL ya da 75 Ykr para talep edildiğini fark ettik ve hemen duruma müdahale ettik. Kesinlikle başkanın talimatı var, para alınmayacak. Para toplanması da söz konusu değildir. Belediye ve muhtarlıklar zaten kulüplere maddi destek veriyor. Konuyu inceleyeceğiz.”

BOĞULMALARDA AZALMA OLDU

Yaz sezonu başında Adana Büyükşehir Belediyesi'nce açılan 30 havuzda, ücretsiz yüzme kursları verilmesine rağmen, 2008 yılında sulama kanallarına giren 10 kişi boğularak öldü.

Son 5 yıl içerisinde Adana Merkez Seyhan ve Yüreğir ilçelerinde toplam 96 suda boğulma olayı meydana geldi. Bunların 73'ü sulama kanallarında, 8'i Seyhan Barajı, 15'i ise nehirde gerçekleşti. Büyükşehir Belediyesi'nin ücretsiz yaz yüzme kurslarının başlamasından sonra meydana gelen boğulma olaylarında ise önemli ölçüde azalma meydana geldiği görüldü. 2003 yılında 27, 2004 yılında 21, 2005 yılında 20, 2006 yılında 15 kişi boğularak ölürken, 2007 yılında 11, 2008 yılında ise 10'a düştü.
Kaynak:
Bu haber toplam 968 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri