Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gölge iktidar

08 Eylül 2008 / 10:32
Doğan Grubu gazetelerinde medya etiği ve "ben gerekirse patronumu bile yazarım" sözleri yükseliyor.
Doğan medyasına bakıyorum, Başbakan Erdoğan'a suçlamada bulunan bir sanığın ifadesinin yer aldığı bölümün fotokopisini yayınlıyorlar. Ergenekon soruşturması kapsamında ifade veren Mustafa Balbay'ın sorgulanmasını 'Ne sorgu ama' manşetiyle sulandıran, iki emekli orgeneralle ilgili iddiaları 'deli saçması' olarak gören Hürriyet, ne hikmetse o sanığın Erdoğan hakkındaki ifadelerini ciddiye almış.

Ayrıca Alman Savcı Kertsin Lotz işini iyi yapmış, Türk Savcı Zekeriya Öz sanıkları gereksiz konuşturmuş!

Temel kaygı habercilik olsaydı, çizgide kırıklık olmaması gerekirdi. Devlet büyükleriyle ilgili aslı astarı olmayan her iddiayı manşete taşıyabiliyorsanız size birkaç örnek vereceğim. Mesela darbe günlüklerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'la ilgili çok ağır ithamlar var. Kullanabilir misiniz?

Yahu, o günlüklerin gerçek olup olmadığı belli bile değil!

O zaman Ergenekon davasına eklenen bir MSN (24.7.2005) yazışmasından (Gölge İktidar, sayfa 301) örnek verelim. Sanık Ümit Sayın diyor ki: 'Eğer Başbuğ 1. Ordu'ya gelirse ve HT (Hurşit Tolon) emekli olursa ordunun sigortası yok demektir.'

Kesmediyse ve 'ben gerekirse patronumu bile yazarım' külhanbeyliği modundaysanız, Aydın Doğan'la ilgili olsun.

Hatırlayın Fatih Altaylı ve Serdar Akinan, 1 Temmuz günü Sky Türk'teki açıklamalarında Aydın Doğan'ın Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanabileceğini söylediler. Aynı gün İstanbul Başsavcısı Aykut Cengiz Engin, soruşturma savcılarını arayıp (Gölge İktidar, sayfa 149) 'Aydın Bey'i de mi alacaksınız?' diye sordu.

Aydın Doğan'ın Ergenekon'la bağlantısının olup olmadığı şüphesi, soruşturmada sanık ve tanıklara yöneltilen sorulardan biriydi. Savcı Doğu Perinçek'e (Gölge İktidar sayfa 67, Aydınlık Dergisi 27 Nisan 2008) şunu sordu: 'Veli Küçük'ün talimatıyla Aydın Doğan'la görüştünüz mü? Görüştüyseniz neler konuştunuz?'

Doğan medyasında tek satır haber bile olmadı.

O nedenle, Ergenekon'da sınıfta kalan Doğan medyasının Alman savcının hazırladığı iddianamedeki bir sanık ifadesi üzerinden iktidarı kuşatma altına alma çabası ve Tansu Çiller'i hatırlatmasını habercilik refleksiyle açıklamaya çalışmak, Komedi Dükkanı'nda bile prim yapmaz.

Önce kirli geçmişinizi temizleyin sonra gazetecilik dersi verin. Unutmayın, bu kez karşınızda 'Çiller lokması' yok.

Kaynak:
Bu haber toplam 974 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri