Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Google online kitap satacak

17.10.2009 19:12
Google, 500,000 e-kitap ile online kitap satış hizmetini başlatmayı planlıyor ve Amazon"a büyük rakip olarak gösteriliyor
Google, 2010′un ilk yarısında yeni online kitap satış hizmetini başlatacak. Dubbed Google Editions, okuyucuların, çeşitli e-kitap sağlayıcılarından online kitap satın alabilecekler ve cep telefonu veya e-okuyucuları gibi çeşitli taşınabilir aygıtlarda e-kitapları okuyabilecekler.

Müşteriler, Google üzerinden ekitapları satın alabilecekler veya Amazon.com ve Barnesandnoble.com gibi mevcut e-kitap mağazalarından satın alabilecekler.

Google, e-kitapla ve ortağı olan dijital yayın hakları bulunan kitap yayıncıları ile birlikte yaklaşık 500,000 e-kitapla online mağazasını açıyor. Firmanın henüz markasını taşıyan bir e-kitap okuyucu üretme gibi planları bulunmuyor.

Google"ın kendi e-kitap okuyucusunu geliştirmeye ihtiyacı da yok aslında. Tıpkı kablosuz pazarına dahil olmak için kendi akıllı telefonunu geliştirmeye ihtiyaç duymadığı gibi… Google"ın Android işletim sistemi, e-kitap okuyucu dahil olmak üzere, birçok aygıtta kullanılacak.

Mesela, Barnes & Noble, gittikçe büyümekte olan e-kitap pazarına girmeye hazırlanıyor. The Wall Street Journal"ın haberine göre, dev kitap perakende satıcısının e-kitap aygıtını Kasım ayının başlarında piyasaya sunması bekleniyor. Aygıt, Android üzerinde kurulu olacak.

Yorumculara göre, Google Editions platformu, Amazon"a zor anlar yaşatacağa benziyor. Amazon"un şuanda sahip olduğu teknik avantaj, herhangi bir e-kitap okuyucu ile karşılaştırıldığında Amazon Kindle aygıtının popüleritesi.

Açıklamalara göre Kindle, piyasada iPhone"un kendi pazarında yarattığı etki gibi bir etki yaratamayacak. Kindle, bu piyasadaki diğer e-kitap okuyucuların fiyat avantajlarına karşı gerileme göstermeye bile başladı.

Eğer Google yayınları tüm bu diğer e-kitap okuyucu aygıtlarıyla çalışacaksa, Amazon"un da Kindle dışındaki diğer aygıtları da hedeflemesi ve yayınlarını o aygıtlarda da okunur hale getirmesi gerekecek.
Bu haber toplam 1156 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri