Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Google'de en çok aranan kelime

07.12.2009 18:40
Google Türkiye Genel Müdürü Hiçsönmez: Kriz döneminde en çok 'ucuz' kelimesi aratılıyor

Google Türkiye Genel Müdürü Bülent Hiçsönmez, Türkiye'de internet kullanıcılarının kriz döneminde en çok ucuz kelimesini arattıklarını belirterek, "En çok 'ucuz uçak, otobüs, ucuz tatil' gibi aramalar yapılıyor." dedi.

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Kültür ve Kongre Merkezi'nde söyleşiye katılan Hiçsönmez, internet kullanımı ve arama motoru Google hakkında bilgi verdi.

Google'ın Stanford Üniversitesi'nde öğrenim gören iki doktora öğrencisi tarafından kurulduğunu ifade eden Hiçsönmez, bilgi odaklı bir şirket olan Google'ın misyonunun dünyadaki herhangi bir bilgiyi derleyerek kullanıcıya istediği ortamda ve istediği şekilde vermek olduğunu dile getirdi.

Google'ın kendini bilgiyi derlemeye ve sunmaya adamış bir teknoloji firması olduğunu vurgulayan Hiçsönmez, "Faaliyet alanımız tüm dünyayı kapsıyor. Dünyadaki bilgilerin yüzde kaçı internette? Bilgiyi ölçmek kolay değil ama sayfalardan yola çıkarsak günümüzde bilginin yüzde 10'u internette. Geri kalan bilgi ise kitaplarda ve kütüphanelerde duruyor. Google'ın misyonunu tamamlaması imkânsız. Daha yüzde 10'unda bile değil." diye konuştu.

İnternetin dünyada hızla yaygınlaştığını anlatan Hiçsönmez, dünyada 1,6 milyar internet kullanıcısı bulunduğunu kaydetti. Türkiye'deki internet kullanıcılarının 26 ile 30 milyon kişi arasında olduğunu belirten Hiçsönmez, şunları söyledi: "Çok büyük bir rakam. 28 milyon internet kullanıcısı çoğu Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan fazla. Dünyadaki en büyük nüfus internet nüfusu. Yurt dışındaki toplantılara katıldığımda ve 'ülkemde 28 milyon internet kullanıcısı var' dediğimde şaşırıyorlar. Kişi başına düşen gelir ve internetteki reklâm geliri fazla olabilir ama Avrupa'da birçok ülkenin yüzde 100'e yaklaşan nüfusu internet kullanıyor. Türkiye'de ise sadece 28 milyon kişi internet kullanıyor.''

KRİZDE EN ÇOK UCUZ KELİMESİNİ ARATIYORLAR

İnternetin en büyük avantajının bilgiye erişim olduğunu anlatan Hiçsönmez, internetin insanlara bilgiye dayalı olarak karar verme imkânı sunduğunu söyledi.

İnternetin insanların çok daha akılcı ve bilgiye dayalı kararlar vermesine olanak tanıdığını ifade eden Hiçsönmez, "İnternet hayatın bir barometresi. Hayatımızda ne kadar olay oluyorsa onunla ilgili bilgi istiyoruz. İnternetin bize verdiği en büyük avantaj bilgiye erişimdir. İnternet çok daha akılcı ve bilgiye dayalı kararlar vermemize olanak tanıyor, bunun değeri ölçülemez. İnsanlar daha çok bilgi istiyor. İnternetten araştırarak karar veriyor ve bilgiye erişmek istiyor. Kriz zamanında en çok ucuz kelimesini aratıyorlar. Ucuz uçak, otobüs, ucuz tatil gibi aramalar yapılıyor. Karşılaştırma siteleri arttı. Ürünü buluyoruz ve internette fiyatlarını araştırıyoruz. Krizle birlikte internet kullanıcıları ucuz kelimesi içeren daha çok arama yapmaya başladı.'' değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu haber toplam 4522 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri