Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Görüşmeler başlıyor

25 Temmuz 2008 / 15:32
Kıbrıs'ta kapsamlı müzakereler 3 Eylül'de başlayacak. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve GKRY Lideri Dimitris Hristofyas'ın yaptığı açıklama
Kıbrıs'ta “yeni bir döneme” giriliyor. Lefkoşa'daki ara bölgede buluşan KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile Rum lideri Dimitri Hristofyas anlaştı. “Kapsamlı görüşmeler” 3 Eylül'de başlayacak. liderler arasında "kırmzı hat" kuruluyor. 16 yeni güven artırıcı önlem konusunda da mutakabata varan iki lider, Yeşil Irmak sınır kapısının açılmasına da karar verdi.
Talat ve Hristofyas, bu sabah saat 11.10'da ara bölgede BM Kıbrıs Özel Temsilcisi Taye-Brook Zerihoun'un konutunda yeni ve “kritik” bir görüşme yaptı. 21 Mart anlaşması uyarınca “kapsamlı müzakereler”e zemin hazırlamak amacıyla son aylarda toplanan ortak çalışma grupları ve teknik komitelerin çalışmaların son bir değerlendirmesinin yapıldığı zirveden “kapması müzakereler”in 3 Eylül'de başlaması kararı çıktı.
Lefkoşa'daki zirveye Taye-Brook Zerihoun'un yanı sıra, KKTC Cumhurbaşkanı Talat'ın BM ve AB ile Müzakerelerden Sorumlu Temsilcisi Nami Özdil ve Rum Başkanlık Komiseri Yorgos Yakovu katıldı. BM gözetimindeki zirvede alınan kararlar, Zerihoun tarafından açıklandı. Zirve ve sonuçlarına ilişkin medya mensuplarından soru alınmadı. Açıklama yapılmasının ardından önce Hristofyas, sonra Talat BM Temsilcisi konutundan ayrıldı.
Kıbrıs'ta 3 Eylül başlayacak “kapsamlı müzakereler”nde BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi olarak yeni atadığı Avustralya eski Dışişleri Bakanı Alexander Downer “arabulucu” olarak görev alacak.

-EŞ ZAMANLI REFERANDUMLAR-

Taye-Brook Zerihoun tarafından okunan ortak açıklamada liderlerin, tarafların karşılıklı çıkarları ve haklarını koruyacak bir çözümü amaçlayan kapsamlı müzakerelerde varılacak sonucun Kıbrıs'taki iki tarafta “ayrı ayrı ve eş zamanlı” düzenlenecek referandumlara sunulacağı bildirildi.
Liderler, kültürel miras, çevre, kriz idaresi ve suçlarla mücadele konularında da anlaşma sağladı ve 16 ayrı başlıkta güven artırıcı önlemin tam olarak hayata geçirilmesi konusunda görüş birliğine vardı. Aynı zamanda iki toplum arasında temasların kolaylaştırılması amacıyla Yeşil Irmak sınır kapısının açılmasına da karar verildi.
Talat ile Hristofyas, böylece geçen Şubat ayında Papadopulos Yönetiminin tasfiyesi ile sonuçlanan Rum Kesimi'ndeki başkanlık seçimlerinin ardından dördüncü görüşmeyi gerçekleştirmiş bulunuyor. Liderler, daha önce ilki Mart ayında olmak üzere, üç defa biraraya gelmişlerdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 772 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri