Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Göster,geç devri başlıyor

05 Eylül 2008 / 13:39
İstanbullular'a yeni kart geliyor. "Göster-geç" kartı Otomatik Geçiş Sistemi'ne benziyor. İşte yeni kartın özellikleri;
5.5 milyon İstanbullu akbil yerine Vakıfbank'ın World kartının özelliğini taşıyacak İstanbulkard'la metro ve otobüse binecek.

İSTANBULKART'LA SU FATURASI DA ÖDENECEK

Büyükşehir Belediyesi `nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı İstanbulKART, toplu taşıma araçlarından alışverişe, müze ziyaretlerinden doğalgaz ve su fatura ödemelerine kadar birçok işlemde kullanılabilecek

Sisteme adaptasyon amacıyla bir süre Akbil `le paralel gidecek İstanbulKART, toplu taşımanın dışında kredi kartı olarak alışverişlerde de kullanılabilecek.

Toplu taşıma araçlarını kullanan her yolcunun bir kartı olacağı için ücretsiz yolculuklar da dahil yolculuğa ilişkin her türlü bilgi sağlanacak, akışın nereden nereye olduğu tespit edilebilecek.

Doğalgaz, su faturaları ödenebilecek, Halk Ekmek büfelerinden alışveriş yapılabilecek

Metrobüs hattında, kademelendirilmiş bilet sistemi avantajı sağlayacak.

Mevcut entegrasyon ve aktarma sistemleri aynen korunacak.

Öğrenci-öğretmen ve yaşlı pasolarının her sene yenilenmesine gerek kalmayacak, süre uzatımları elektronik ortamda yapılacak, dolayısıyla kart masrafını ortadan kaldıracak.

Vatandaş isterse kartı, e-bilete ek olarak e-cüzdan olarak kullanabilecek. İlerleyen zamanlarda dileyenler, İstanbulKART`ı sağlık kartı olarak kullanarak hastalık, ilaç gibi durumlarını yükletebilecek.

İstanbulKART, teknolojik gelişmeye paralel olarak gelişecek her türlü yeni sisteme (Vatandaş kart) adapte edilebilecek.

Akıllı yolcu bilgilendirmeyle paralel çalışacak sistem sayesinde kayıp-çalıntı durumlarında anında talimat verilerek başkaları tarafından kullanım önlenecek.

Karta eksik ya da hatalı yüklemeler konusunda yolcu itirazları elektronik sistem sayesinde anında cevaplanabilecek.
Yaklaşık iki yıldır sürüncemede olan İstanbul'da belediye otobüsü ve metrolarda akbil yerine kullanılacak kredi kartı ihalesini Vakıfbank kazandı.

Edinilen bilgilere göre daha önce ihalesiz olarak Vakıfbank'a verilen ihale diğer bankaların itirazı üzerine iptal edilip ihale yapıldı.

Yapılan ihaleye Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank katıldı ve Vakıfbank'ın ipi göğüslediği bildirildi.

ADI İSTANBULKART

Böylece İstanbul'da sayısı 5.5 milyonu bulan seyahat eden vatandaşlar otobüslere, metroya ve deniz otobüslerine Vakıfbank'ın Yapı Kredi ile anlaşarak ortak çıkardığı Vakıfbank World'ı ile binecek.

Yeni kartın adı da İstanbulcard olacak. Bu uygulama nedeniyle Vakıfbank'ın yaklaşık 2 milyon adet kredi kartı dağıtacağı belirtiliyor. Wolrdcard ile anlaşmalı olduğu için Yapı Kredi Bankası da bu uygulamadan kârlı çıkacak.

GÖSTER GEÇ KART

Yeni kartlar bir süredir taksilerde ve deniz ulaşımında kullanılan pay pass (dokun geç) kart olacak.

Hatta yeni kart ile vatandaşlar otobüslerin ve metro duraklarının üst kısmında yer alan panele kartlarını gösterip geçecek ve seyahatlerine devam edecek.

Bir nevi Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) uygulaması artık sadece otomobiller için değil vatandaşlar için de geçerli olacak. Böylece sırada bekleme de olmayacak.

İSTEYEN VAKIFBANK'IN KREDİ KARTINI KULLANACAK

Kredi kartı alabilecek durumda olan yani bu gelire sahip olanlar akbil yerine Vakıfbank'ın kredi kartını alacak.

Böylece vatandaşlar ay içinde kullandıkları otobüs, metro ve deniz otobüsleri ücretini aynı alışverişte olduğu gibi ay sonunda ödeyecek.

Benzer sistem şu anda otoyol ve köprü geçişlerinde kullanılan KGS kartlarında uygulanıyor. Bunun yanı sıra vatandaşlar yaptıkları harcamalardan dolayı worldpuan da kazanacak.
Kaynak:
Bu haber toplam 1244 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri