Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gözaltındaki Albay JİTEM'i anlatmıştı

02.06.2010 09:05
Gözaltına alınan emekli Kurmay Albay Cafer Balçık'ın, Ergenekon davası tutuklu sanığı emekli Tuğgeneral Veli Küçük ile irtibatlı olduğu ileri sürülüyor.

Balçık, 2000 yılında kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. Siyasete atılmak isteyen Balçık, 2007 genel seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi'nden (MHP) Trabzon'da milletvekili aday adayı oldu. Ancak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından adaylığı kabul edilmedi. Balçık'ın adı Yeni Batı Trakya Dergisi'nin yayın kurulu içinde de geçiyor. Söz konusu dergide Veli Küçük de yer alıyordu. Derginin hukuk danışmanı ise Ergenekon davası sanıkları Hüseyin Buzoğlu, emekli Orgeneral Tuncer Kılınç ve emekli Albay Mustafa Koç'un avukatlığını yapan Hasan Gürbüz.

JİTEM'in tarihçesinin anlatıldığı belgenin altında da Balçık'ın imzası bulunuyordu. Jandarma Genel Komutanlığı Plan Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Canfer Balçık imzalı 11 Kasım 1993 tarihli belgede şu ifadeler yer alıyordu: "27 Ağustos 1987 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Başkanlığı'na bağlı olarak Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele Grup Komutanlığı (JİTEM) kurulmuştur. Başlangıçta üç timi kurulu (Mardin, Silopi, Batman), dört timi sonradan kurulacak statüde göreve başlamış ve Batman, Siirt, Şırnak ve Mardin faaliyet alanı olarak belirlenmiştir. Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele timleri, 14 Eylül 1987 tarihinde Jandarma Asayiş Komutanlığı Harekât komutasına, Kasım 1988'de de emrine verilmiştir."

Bu haber toplam 1090 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri