Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gözler AKPM'de Oylanacak Raporda

26 Haziran 2008 / 08:27
Oylanacak raporda, davanın istikrarı etkilediği belirtiliyor ve 'gerekirse' Türkiye'nin 'yeniden izlemeye alınması' isteniyor

AKP davası bugün Avrupa Konseyi gündeminde. Oylanacak raporda, davanın istikrarı etkilediği belirtiliyor ve 'gerekirse' Türkiye'nin 'yeniden izlemeye alınması' isteniyor.

AKP hakkında açılan kapatma davası, dünyanın gündemini işgal etmeyi sürdürüyor. Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Genel Kurulu'nda bugün, Türkiye'deki demokratik kurumların işleyişine odaklanan kritik bir rapor ve ilgili karar tasarısı görüşülerek oylanacak.

Davadan duyulan kaygının dile getirildiği raporda, gerekli olması halinde Avrupa Konseyi'nin yeniden Türkiye'yi izlemeye alması talep ediliyor. Davanın "Siyasi istikrarı ve devlet kurumlarının işleyişini ciddi biçimde etkilediği, acil ekonomik ve siyasi reformları geciktirdiği" savunuluyor.

ABD tehditte bulunmaz...'

ABD'den de dün benzer kaygıları içeren bir mesaj geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya işlerinden sorumlu üst düzey yetkilisi Matt Bryza, Türkiye'deki siyasi tartışmanın bir partinin yasaklanmasıyla sonuçlanmasının talihsizlik olacağını" söyledi.

Düşünce kuruluşu Washington Enstitüsü'nün yıllık Turgut Özal konuşmasını" yapan Bryza, soru üzerine şöyle dedi:

Tabii ki bu, Avrupa Birliği standardına da uygun değil. Türkiye şimdi AB'nin içinde değil, ancak AB'ye girebilir. Türkiye'nin demokratik sistemi, anayasal düzeni evrimden geçiyor. Türkiye, AB yoluna devam edecekse de evrimden geçmeli. Bunu çözümlemek Türkiye'nin işi. ABD'nin ültimatom vermesi veya tehditte bulunması uygun değil.

Kaynak:
Bu haber toplam 852 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri