Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gözler Yarin Yapılacak Toplantıda

09 Haziran 2008 / 11:48
Köksal Toptan'ın tarihi çağrısı, anayasa değişikliğini gündeme getirirken, Ak Parti de hazırlıklar için düğmeye bastı.
Başörtüsü kararının ardından AK Parti yeni strateji arayışlarını sürdürüyor. Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından ilk defa milletvekilleriyle buluşacak olan Erdoğan, olağanüstü toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nda alınan kararları milletvekillerine yarın yapılacak grup toplantısında açıklayacak.


SENATO İÇİN NE DÜŞÜNÜYOR?
Erdoğan'ın Toptan'ın "senato" fikrine nasıl baktığı sırrrını korurken, Başbakan'ın yarın yapılacak AK Parti grup toplantısındaki konuşması merakla bekleniyor. Toplantıda Erdoğan "yeni yol haritasını" açıklayacak.

MUHALEFETİN NABZI YOKLANACAK
Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü düzenlemesini iptal eden tartışmalı kararı, Anayasa değişikliğini yeniden gündeme getirdi. Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın tarihi çağrısının ardından AK Parti, parlamentoda geniş zeminli mutabakat arayacak. Bu süreçte kuvvetler ayrılığı ilkesini güvence altına alan ve güçlendiren bir anayasa değişikliği için muhalefetin nabzını yoklayacak.

Şimdilik erken seçimi düşünmeyen AK Parti, önceliği Yüksek Mahkeme'ye Meclis'in yetkisine müdahale imkanı tanıyan 148. maddenin değiştirilmesine verecek. Değiştirilmesi istenen 148. madde, yasama ile yargı arasındaki yetki paylaşımını belirliyor.

Maddeye göre, anayasa değişiklikleri Yüksek Mahkeme tarafından sadece şekil yönünden denetlenebiliyor. Denetimin ne şekilde olacağı maddede anlatılıyor. Buna rağmen mahkeme, son kararında şekil yerine 'esas'a girerek değişikliği iptal etti. Gerekçe olarak da düzenlemenin değiştirilmesi teklif dahi edilemeyecek laiklik ilkesine aykırı olması gösterildi.

ANKARA'DA BU SENARYO KONUŞULUYOR !
AK Parti anayasa değişikliği adımını atmak için Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın parti liderleriyle yapacağı görüşmeyi bekleyecek. Toptan'ın parti liderleri ile çarşamba veya perşembe günü görüşmesi bekleniyor.

AK Parti'nin, anayasa paketine destek bulunamaması ve kapatma ihtimaline karşı Başkent kulislerinde bir başka senaryo daha konuşuluyor. Parti, Yargı Reformu'nu da içine alan 'demokratikleşme paketi'ni hayata geçirebilmek için 'kurucu meclis' talebi ile sandığa gitmeyi deneyecek.

Ancak son söz Başbakan Erdoğan'ın olacak. Bu yüzden Başbakan Erdoğan'ın yarın (Salı) yapacağı grup konuşması oldukça önemli. Ankara'da tüm gözlerin çevrildiği konuşmada Erdoğan'ın, Anayasa Mahkemesi kararına karşın parlamentoyu göreve çağıracağı belirtiliyor.
Kaynak:
Bu haber toplam 766 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri