Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gripi Hafife Almayın!

20 Kasım 2008 / 13:12
Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını sınırlamak gerektiği bildirildi
Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, risk altındaki kişilerin fazla gecikmeden grip aşısı yaptırması gerektiğini belirtti. Özlü, grip aşısı için en uygun zamanın, Eylül-Ekim ayları olduğunu söylerken, gribin ağır seyreden ve ölüme neden olabilen bir hastalık olduğunu kaydetti. KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü gribin asıl olarak solunum yollarında yerleşen ınfluenza A, B ve C virüslerinin oluşturduğu bir hastalık olduğunu aktardı. Özlü, yüksek ateş ve yaygın kas ağrıları ve kırgınlık ile seyreden hastalığın toplumda aynı anda birçok kişiyi etkisi altına alıp çok sayıda ölümlere yol açtığını belirtti. Gribin kolay yayılabildiğinden salgınlara neden olan bulaşıcı bir hastalık olduğuna dikkati çeken, Özlü şöyle devam etti:

"Grip, asıl olarak, virüsü taşıyan hasta kişilerin solunum yolu salgılarıyla ve bunlarla bulaşmış eşyalar vasıtasıyla yayılır. Çok kolay bulaşmakta ve hızla yayılmaktadır. Özellikle okullar, yurtlar, kışlalar, kahvehaneler, huzur evleri gibi kalabalık ve topluca yaşanan ortamlar hastalığın yayılmasında önemli rol oynar. Gripten korunmak için düzenli yaşamak, uyku ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemek, alkol ve sigara alışkanlığını sınırlamak ve eğer varsa zemindeki kronik şeker, kalp, akciğer hastalıklarının bakım ve tedavisini usulüne göre yaptırmak gerekir."
Bu haber toplam 866 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri