Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GS ve FB'nin maçlarında bir ilk

17.09.2009 14:07
UEFA Avrupa Ligi'nde Panathinaikos-Galatasaray maçında İtalya, Fenerbahçe-Twente karşılaşmasında ise İsviçre Futbol Federasyonu'ndan '5'er hakem' görev alacak.
Futbolda radikal değişikliklerden biri olarak görülen, '5 hakemli maç' sistemine, bu akşam başlayacak UEFA Avrupa Ligi grup maçlarında geçilecek.

Galatasaray'ın, deplasmanda Yunanistan'ın Panathinaikos takımıyla yapacağı maçı yönetecek İtalyan hakem Paolo Tagliavento'ya, yardımcı hakemler Luca Maggiani ve Elenito Di Liberatore'nun yanı sıra ilave yardımcı hakemler Andrea De Marco ile Emidio Morganti de destek verecek. Dördüncü hakem olarak ise Antonio Damato görev yapacak

Fenerbahçe'nin sahasında Twente ile yapacağı maçı İsviçreli Claudio Circhetta yönetecek. Yardımcı hakem olarak Francesco Buragina ve Raffael Zeder, ilave yardımcı hakem olarak da Cyril Zimmermann ve Daniel Wermelinger görev yapacak. Bu maçın dördüncü hakemi ise Nikolaj Hanni olacak.

'5 HAKEMLİ SİSTEM'

Sisteme göre, mevcut sistemdeki 3 hakemin yanı sıra, daha önce 4. hakem olarak da adlandırılan görevliye ek olarak, 2 ayrı hakem daha sahada olacak. Sistem, ''5 hakemli'' olarak adlandırılsa da hakem sayısı, 6'ya çıkmış olacak.

Bayrağı ve düdüğü olmayan ilave iki hakem, sadece kulaklık taşıyacak. Kulaklıklarla orta hakemle sürekli temas halinde olacak hakemlerin en önemli görevi, topun gol ve kale çizgisini geçip geçmediğine karar vermek olacak. Tartışmalı pozisyonlarda son sözü söyleyecek olan bu hakemler, ceza alanı içinde görülemeyecek hareketlerin yanı sıra, korner ve serbest atışlarda oyuncuların birbirlerine olan hareketlerini de izleyecek.

Bu sistemin, hakem hatalarını en aza indirgeyeceğine inanan UEFA yetkilileri, tartışmalı pozisyonlarda daha sonradan izlenen video görüntülerine de gerek kalmayacağı görüşündeler.
Bu haber toplam 1084 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri