Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

GSM şirketlerine kötü haber

05 Ocak 2009 / 20:42
Yargıtay, GSM şirketlerini üzecek bir karar aldı.
Yönetmeliğe uygun yapılmış da olsa bütün baz istasyonlarını zararlı buldu ve istasyonların yerleşim yerlerinden uzağa taşınmasına karar verdi.

Ankara'da bir vatandaş, ikamet ettiği muhitte bulunan baz istasyonunun, sağlığını etkilediği iddiasıyla dava açtı. Konuya muhatap olan GSM şirketi de baz istasyonunun yönetmeliğe uygun olduğunu ve bu şekilde işletildiğini savunarak davanın reddini istedi.

Bunun üzerine yapılan inceleme sonucunda davanın reddine karar verildi. Ancak davalı bu sefer konuyu Yargıtay'a taşıdı. Yargıtay 4. Hukuk Dairesi verilen kararı bozdu. Yargıtay kararında, "baz istasyonunun yaydığı radyasyonun referans değerlerinin altında olsa bile meskun alanlarda yarattığı radyasyondan dolayı, bu alanlarda uzun süreli radyasyona maruz kalacak insanların sağlığının olumsuz yönde etkileneceğine" ifadesi kullanıldı.

Böylece davacının zarar gördüğü kabul edilmiş oldu. Yerel mahkemenin, ilk kararında direnmesi halinde, dava dosyası Yargıtay Hukuk Genel Kurulunda görüşülerek karara bağlanacak.


Kaynak:
Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri