Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Guardian: Yüzen Hapishaneler deşifre oldu

02 Haziran 2008 / 11:11
İnsan Hakları Örgütleri tarafından yapılan araştırma, ABD'nin 'Yüzen Hapishane'lerde zanlılara işkence ettiğini ortaya çıkardı.
İngiliz The Guardian gazetesi, ABD'nin terör zanlılarını ''yüzen hapishane'' olarak kullanılan gemilerde tuttuğuna dair iddialara yer verdi.

Bir insan hakları kuruluşu olan Reprieve'in bu konudaki iddialarını gündeme getiren gazete, Reprieve avukatlarının açıklamalarının gerekçesinin, terör zanlısı olarak tutulan kişilerin sayılarının ve yerlerinin gizli tutulması olduğunu belirtti.

ABD'ye ait yüzen hapishanelerin dünyanın hangi bölgesinde ve hangi ülkelerin karasularında olduklarına dair bilgilerin toparlanmaya çalışıldığını duyuran gazete, ABD yönetiminden de bu konudaki bilgileri kamuoyuna açıklamasının istendiğini kaydetti.

İŞEKNCE SEYAHATLERİ

Guardian, Reprieve'in konuyla ilgili raporunda Başkan George Bush'un "artık bu uygulamaya son verildi" açıklamasına rağmen, 2006 yılından bu yana 200 yeni "işkence seyahatinin" daha yapıldığı, terör zanlılarının sorgulanmak üzere ABD'den dünyanın başka ülkelerine taşındığı iddiasının yer aldığını bildirdi.

"Hapishane gemilerinin" de bu amaçla kullanıldığı iddiasına yer veren gazete, Reprieve'in ABD'nin bu amaçla kullandığı gemi sayısının 17 civarında olabileceğine dair tahminine de dikkat çekti.

Gazete, USS Bataan ve USS Peleliu'nun da aralarında bulunduğu bu gemilerin İngiltere ve ABD tarafından deniz üssü olarak kullanılan Hint Okyanusu'ndaki Diego Garcia'da bulunduklarına dair kuşkulara da yer verdi.

Reprieve avukatlarının, özellikle USS Ashland adlı geminin 2007'nin ilk aylarında Somali civarında yaptığı operasyonlara dikkat çektiği de belirtildi.

Guardian, aynı tarihlerde Somali, Kenya ve Etiyopya güçleri tarafından düzenlenen sistematik operasyonlarda pek çok kişinin yakalanıp FBI ve CIA ajanı oldukları tahmin edilen kişilerce sorgulandığı, bunlardan 100'e yakının daha sonra "yok olduğu" iddiasına da dikkat çekti.

Kaynak: Ajanslar

Bu haber toplam 932 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri