Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gücümüz birlik ve beraberliğimizdir

17.12.2009 20:31
Diyanet İşleri Başkanı Bardakoğlu: En önemli gücümüz birlik ve beraberliğimizdir

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, son günlerde bazı yerlerde yaşanan gerginliklerin sona ermesi için herkesin destek vermesi ve elini, yüreğini kenetlemesi gerektiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık'ı ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, birlik ve beraberliğin Türk milletinin en önemli gücü ve kuvveti olduğunu söyledi.

 

Bu milletin asırlardır barış içerisinde bir arada yaşadığına vurgu yapan Bardakoğlu, "Batı ile Türk toplumunu kıyaslamak gerekirse; Batı, yapancı ile öteki ile yeni yeni karşılaştı ve kendi iç sorunu olarak yeni yeni algılamaya başladı. Batı eskidin ötekini turistik bir seyahatte izliyordu ve dışarıdaki bir sorun olarak görüyordu. Farklı din, farklı kültür mensupları ile bir arada yaşamaya daha yeni yeni alışmaya çalışıyor ve onun da birçok sancılarını çekiyor. Biz ise asırlardır bu coğrafyada barış içerisinde bir arada yaşadık. Kimse kimsenin ırkını, derisinin rengini, mezhebini, meşrebini, kökenini sormadı, soruşturma ve bunu bir ötekileştirme nedeni olarak görmedik. Zaman zaman karamsar olmamızı doğurabilecek olayların ben gelip geçice olduğunu ve milletimin o genlerinde taşıdığı birlik, beraberlik şuurun hep koruyacağını, insan sevgisine dair umudunu hep tazeleyeceğini ve birbirini sevip saymaya devam edeceğine biliyor ve buna kuvvetle inanıyorum." dedi.

 

Bardakoğlu, din hizmeti sunan bir kurum olarak hem Cumhuriyetin temel ilkelerine bağlı, hem milletin ortak değerlerine bağlı, hem de İslam dininin ana kaynaklarının doğru bilgisinin insanlara hiç bir ayrım yapmadan sunmanın gayreti içerisinde olduklarına işaret etti.

 

Cami dışı sosyal açılımlı din hizmeti parolası ile yola çıktıklarını anlatan Bardakoğlu, şöyle devam etti: "Din hizmetini artık caminin içerisinde, caminin dört duvarı arısında kalan bir hizmet olarak görmüyoruz. Nerede yoksul, kimsesiz, engelli, derdi sıkıntısı olan varsa onu da bir görev biliyoruz. Toplumda birlik ve beraberliğini sağlanması, insanların inançları, mezhebi, meşrepleri, giyim kuşamları, kültürleri sebebiyle dışlanmaması, inancı ne olursa olsun ateistte olsun, başka dine de mensup olsun herkesin insan olarak saygı görmesi, din hizmetinin ana vazgeçilmezi olarak bunları benimsedik. O bakımdan inanıyorum ki, sosyal açılımlı din hizmeti toplumu birlik dirliği için, huzur ve güven içerisinde yaşaması için de önemli bir başlangıç olacaktır."

"HEP BİRLİKTE KENETLENMELİYİZ"   

Bardakoğlu, son dönemde yaşanan gerginliklerin giderilmesi konusunda din adamlarının daha etkin rol alabileceği yönündeki yorumlara ilişkin görüşlerinin sorulması üzerine, bu süreçte sadece din görevlileri değil, toplumun her kesiminin kenetlenmesi gerektiğinin altını çizdi.

 

Toplumsal huzur adına sadece bugün için değil, 14 asırdır aynı heyecanı, aynı gayreti gösterdiklerini kaydeden Bardakoğlu, "Biz konjektürel olarak bu hizmetleri yapıyor değiliz. Yıllardır, asırlardır hep milletimizin birliği, beraberliği için çalıştık. Elbette rolümüze, misyonumuzu önemsiyoruz ve bu konuda gayretlerimizi artırmak zorundayız. Yaptığımızla yetinmiyoruz. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kuruluş felsefesinde misyon alarak İslam dininin inanç, ibadet ve ahlak esasları konusunda toplumu aydınlatmak, her türlü siyasi görüşün dışında kalarak milletçe birlik ve beraberliği gaye edinerek hizmet vermek vardır." diye konuştu.

 

İki şeyin kendileri için çok önemli olduğuna işaret eden Bardakoğlu, "Her türlü inanç ve siyasi görüşün dışında kalmak ve milletçe birlik ve beraberliği gaye edinmek. Her iki prensipte bizim için son derece önemlidir. Bizim için her insanımız, 72 milyonumuz önemlidir, değerlidir. Ben inanıyorum ki, din görevlilerimiz de böyle bir anlayışla hizmet edecektir. Ama eksiklerimiz varsa onları da gidermek zorundayız. Din görevlilerimiz toplumsal birlik, beraberlik adına, toplumun huzur ve barışın temini adına hangi adımlar atılması gerekiyorsa elbette atmalıdır ama bu sadece din görevlilerimizin gayretiyle de sonuçlanacak bir konu da değildir. Herkesin elbirliği ile basın, eğitim camiası, güvenlik güçlerimiz, bürokratlarımız, halkımız yanı her insanımızın buna omuz vermesi, destek vermesi ve elini, yüreğini kenetlemesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

 

Yapılan konuşmalar sonrası Vali Kızılcık, Başkan Bardakoğlu'na bazı hediyeler verirken, Bardokoğlu da Kızılcık'a yeni yayınlardan oluşan kitapları hediye etti.

 

Bu haber toplam 976 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri