Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül, Ermenistan için oldukça ümitli

26 Eylül 2008 / 04:37
Abdullah Gül, Türkiye ile Ermenistan arasındaki problemleri ortadan kaldırılmasını amaçladığını belirterek, ''bununla ilgili gayet ümitliyim'' dedi.
Cumhurbaşkanı Gül, New York'taki temasları çerçevesinde Amerikan Türk Cemiyetinde (American-Turkish Society-ATS) bir konuşma yaptı ve ardından soruları yanıtladı.

Gül, Ermenistan ile Türkiye arasında sınır kapısının ne zaman ve hangi koşullar altında açılabileceği ve Türkiye-Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerde bir ilerlemenin olup olmadığı yönündeki bir soru üzerine, Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden birisinin Türkiye olduğunu anımsattı.

Gül, Türkiye'nin Ermenistan'ın bağımsızlığını tanıyan bir ülke olduğunu, ancak iki ülke arasında diplomatik ilişkilerin olmadığını ve iki ülke arasındaki sınırların kapalı olduğunu söyledi. Buna rağmen özellikle insani konularda iki ülke arasında bazı faaliyetlerin devam ettiğini belirten Gül, Ermenistan'ın çok zor koşullar altında kaldığında Türkiye'nin 90'lı yıllarda buğday yardımı yaptığını, binlerce Ermeni vatandaşının ekonomik nedenlerden Türkiye'de çalıştıklarını, tasarruflarını ülkelerine gönderdiklerini, iki ülke arasında uçak seferlerinin olduğunu ve bazı kültürel faaliyetlerin devam ettiğini söyledi.

Gül şöyle konuştu:

''Benim son ziyaretim bir futbol maçı vesilesiyle oldu, Sayın Sarkisyan beni cesur bir davranışla davet etti, ve ben de aynı cesaretle karşılık verdim ve gittim. Bu ziyaretimizde sadece maç seyretmedik tabii, çok detaylı bir şekilde hem ikili ilişkileri, hem Kafkasya, hem Azerbaycan, Ermenistan meselelerini konuşma fırsatı bulduk, benim bütün amacım şu, Kafkaslar'da, bölgede, Türkiye ile Ermenistan arasında böyle bir iklim oluşturmak, bu iklim aradaki problemleri yok etsin ve her şey normalleşsin, bununla ilgili gayet ümitliyim.''

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın seçilmesinin ardından kendisine bir tebrik mektubu gönderdiğini anlatan Gül, mektubunda yeni bir dönemin açılmasını ümit ettiğini söylediğini belirtti. Gül ''Kendisi de aynı şekilde beni maça davet ederek bu cesareti gösterdi ve ben gittim. Şimdi ümit ediyorum ki Kafkaslar'daki konjektür, Gürcistan-Rusya meselesi, bütün bunlar hepimizin dikkatini şuna çeviriyor ki o da diyalog yoluyla konuşarak problemleri aradan kaldırmak lazım. Problemleri donmuş bir şekilde bırakmak çok tehlikeli, her an patlayabiliyor, buz dağından olmadık büyük problemler ortaya çıkabiliyor'' diye konuştu.

Gül hem Ermeni, hem Azerbaycan, hem de Türkiye'nin bu durumun farkında olduğunu, iyi niyetli olarak görüşmelerin devam ettiğini belirterek, ''Ümit ederim ki sonunda herşey normalleşir'' dedi. Gül, ''Aslında bunun bir işareti de dışişleri bakanları yarın üçlü olarak bir araya gelip bizim yaptığımız görüşmelere devam edecek olmaları'' şeklinde konuştu.

Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri