Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül, Türkiye Örnek Bir Ülke Oldu

10.11.2009 13:07
Gül: "Türkiye sorunlarını evrensel standartlara göre çözmeye çalışan örnek bir ülke" dedi ve anlamlı bir çağrı yaptı:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye'nin sorunlarını demokratik hukuk devleti ve evrensel standartları esas alarak çözmeye çalışan örnek bir ülke olduğunu söyledi. Gül, sözlerini "Daha güçlü bir Türkiye için herkesi birlikte çalışmaya davet ediyorum." diyerek sonlandırdı.

Her toplumun içinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan problemler yaşanabileceğini kaydeden Gül, "Ancak muhteşem tarihi geçmişimiz, emeklerimizi, alın terlerimizi, kanlarımızı birbirine karıştıran tecrübe, bu ülkede yaşayan herkesin birbirine duyduğu güven ve ortak kader, her türlü problemin üstünde bizi birleştiren unsurlardır." dedi.

Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Kurumu'nda, Atatürk'ün ölümünün 71. yıl dönümü dolayısı ile anma toplantısı düzenlendi. . Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ve çok sayıda davetli katıldı. Tören başlamadan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanında oturan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'un ise Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker ile sohbet ettiği görüldü.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül toplantıda yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyetini kuran siyaset ve devlet adamı olarak herkesin ortak değeri olduğunu dile getirdi.

Atatürk'ün, batılılaşmadan değil modernleşmeden bahsettiğini ifade eden Gül, "Türkiye'nin iddiasını da kesinlikle taklit olarak değil onun üzerine çıkma olarak tayin etmiştir. Bu güven ve cesaret, bugünkü problemlerimize bakışımızda da her zaman müracaat etmemiz gereken bir temel duruşu işaretler." diye konuştu.

BİZİ BİRLEŞTİREN UNSUR ORTAK GEÇMİŞİMİZ

Her toplumun içinde çeşitli sebeplerden kaynaklanan problemler yaşanabileceğini kaydeden Gül, "Ancak muhteşem tarihi geçmişimiz, emeklerimizi, alın terlerimizi, kanlarımızı birbirine karıştıran tecrübe, bu ülkede yaşayan herkesin birbirine duyduğu güven ve ortak kader, her türlü problemin üstünde bizi birleştiren unsurlardır." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin her geçen gün tarihinden aldığı moralle, daha başarılı günleri yakalayarak umut dolu bir geleceğe doğru yürüdüğünü söyledi. Gül, "Bu başarının ardında, milletimizin büyük tarihi tecrübesi, yeniliklere açık ama şahsiyetini koruyan sentezci yapısı ve ideolojik tavırdan uzak itidali yatmaktadır." ifadesini kullandı.

Gül, şöyle devam etti: "Milli Mücadeleyi yapanlar ve Cumhuriyeti kuranlar, başta Atatürk olmak üzere milletimizin bu hasletlerine dayanarak büyük yeniliklere adım atmışlardır. Kuruluş döneminde yapılan tartışmalardaki zenginlikler, Cumhuriyetin temel prensiplerindeki doğrulukları ortaya koymaktadır: Gerçekçilik, meşruiyetçilik ve sorunların barışçı çözümü için gayret göstermek. Bu temel prensipler, Cumhuriyet döneminin kuruluş döneminden sonra kazandığı demokratik boyutun güçlenmesini sağlamıştır. Bugün dünyadaki küreselleşme ve Türkiye'nin AB süreci de bu temel üzerinde kabul görmekte ve benimsenmektedir."

ATATÜRK'ÜN BÜYÜK BAŞARISI KARİZMASINDA DEĞİL KURUMSALLAŞMAYA VERDİĞİ ÖNEMDEYDİ TBMM'nin ilk Başkanı, Milli Mücadelenin Başkomutanı ve Cumhuriyetin Kurucusu Atatürk'ün karizmatik bir lider olduğunu ifade eden Gül, "Bu karizmanın elde edilmesi ve kullanılmasının başlı başına bir başarı olduğu açıktır. Fakat Atatürk'ün büyük başarısı karizmasında değil, kurumsallaşmaya verdiği önemdedir." diye konuştu.

Atatürk'ün, şahsi karizmasıyla başardığı veya gündeme getirdiği konuları dahi kurumlara ve bilimsel düşünceye emanet ettiğini dile getiren Gül, "Bu, karizmanın, akla dönüşmesi ve kurumsallaşmasıdır. O yüzden de Cumhuriyet döneminde yapılan yenilikler, gelip geçici bir heves olarak kalmamış hayata geçmiştir." dedi.

Türkiye'nin günümüz dünyasında ciddi sorunlar ve büyük imkânlar ile karşı karşıya bulunduğunu belirten Gül, "Bu noktada yapmamız gereken, Cumhuriyeti kuran kadroların prensiplerini hatırlamaktır: Gerçekçilik, meşruiyetçilik ve sorunların barışçı çözümü için gayret göstermek. Bu prensipler bugün de bize yol göstermektedir. Türkiye demokratik bir hukuk devleti olarak yurt içindeki ve yurt dışındaki bütün sorunlarını barış içinde ve evrensel standartlara uygun bir şekilde çözmek istemektedir." açıklamasında bulundu.

Geride bırakılan bir kaç yıl içinde, bu istikamette çok büyük mesafeler alındığını kaydeden Gül, "Bu mesafe, yurt içinde de yurt dışında da çok açıkça görülebiliyor." ifadesini kullandı.

SORUNLARIMIZI EVRENSEL STANDARLARI ESAS ALARAK ÇÖZMEYE ÇALIŞAN ÖRNEK BİR ÜLKEYİZ

Türkiye'nin, sorunlarını demokratik hukuk devleti ve evrensel standartları esas alarak çözmeye çalışan örnek bir ülke olduğunu belirten Gül, "Sadece kendi meselelerimizi, komşularımızla meselelerimizi değil, çevremizdeki her bölgenin ve küresel meselelerin çözümü için çalışıyoruz." diye konuştu.

Gül, şunları dile getirdi: "Bilindiği gibi, 14 yıl sonra Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünü kutlayacağız. 2023 yılında nasıl bir Türkiye görmek istediğimiz konusunda toplumun tüm kesimlerinin hemfikir olduğuna inanıyorum. Türkiye'nin demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hak ve özgürlüklerindeki standartlarını daha da yükselterek; bilimde, sanatta, kültürde, siyasette, ekonomide elde edeceği büyük başarılarla, Cumhuriyetimizin kurucularının tasavvur ettikleri hedefleri yakalayacağına inancım tamdır. Biz 10 Kasımları büyük Atatürk'ün vefatı dolayısıyla hüzünle, ancak onun da işaret ettiği gibi, 'naçiz vücudunun' değil ilkelerinin esas olduğu, gönül verdiği milletimizin adil ve kudretli bir millet olarak geleceğe yürümesi bakımından dönüp yine kendisinin fikirlerine baktığımız, onlar üzerine bir kez daha milletçe düşündüğümüz tarihler olarak görüyoruz."

Gül, sözlerini "Daha güçlü bir Türkiye için herkesi birlikte çalışmaya davet ediyorum." diyerek sonlandırdı.

 

Bu haber toplam 1194 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri