Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül 1 yılını yorumluyor

27 Ağustos 2008 / 14:40
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bir yılını değerlendiriyor. Gül geçen bir yıl içinde herkesi kuçakladığını söyledi.
Abdullah Gül, NTV'nin canlı yayınında Çankaya Köşk'ünde geçen bir yıllık görev süresini değerlendiriyor. Cumhurbaşkanlığı Köşk'ünde soruları cevaplayan Gül hiç kimseye karşı bir önyargı içerisinde olmadığını söyleyerek herkese eşit mesafede olduğunu ve toplumun tüm kesimlerini kucakladığını ifade etti.

Bir yıl içerisinde sadece iki yasayı veto ettiği konusundaki eleştirilere de katılmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Gül, kendisinden önceki dönemlerde yapılan vetoların bir kısmının siyasi amaçlı olduğunu iddia etti.

İşte Abdullah Gül'ün canlı yayındaki açıklamaları;

Üniversite atamalarında da ideolojik davranmadık. Bana bırakılan bir rapor ve üniversiteler konusunda ben onları çok iyi inceledim. Üniversitelerin ülkenin kalkınmasında lokomotif olmalıdır. Gelişmiş ülkelerdeki üniversiteler nasılsa bizde de aynı olması gerekmektedir. Düşünceleri fikirleri ne olursa olsun benim için hiç önemli değildir.

27 üniversite rektörü atadım bunlardan 22 tanesi bana YÖK tarafından gönderilen rektörleri atadım. Ayrıca bunlara bakarsanız, eleştiriler yapılırken önyargılı olmamalıdır. Bir rektörün Adalet ve Kalkınma Partisi'nden aday olduğu doğru ancak bazı rektörlerde farklı partilerden aday olmuşlardır. Bunlar niye söylenmiyor.

Şöyle düşünüyorum. Gerçekten bu konuya epey bir zaman harcadım. Rektörlerin seçimleri konusunda yeni bir yöntem belirlenmelidir. Ayrıca bir rektörün milletvekili seçer gibi bir seçimle iş başına gelmesine de karşıyım. Bana göre daha farklı bir model benimsenmeli. Bu açıdan yeni bir sistemin getirilmesi ve Cumhurbaşkanı'nın bu işe hiç karışmamasını istiyorum. Bu konu sağ duyuyla çözülmelidir. Bu konuda hükümete ve Meclis'e de çağrıda bulunuyorum.

Ayrıntılar geliyor....

Kaynak:
Bu haber toplam 978 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri