Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül 8 günlüğüne Amerika'ya gidiyor

20 Eylül 2008 / 05:37
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 63. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere bugün ABD'nin New York kentine gidecek.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın eşlik edeceği Gül, 23 Eylül'deki açılış oturumunda BM Genel Kuruluna hitap edecek, gerçekleştireceği ikili temaslarda Türkiye'nin Güvenlik Konseyi adaylığına verdiği önemi vurgulayarak, üyelik için destek isteyecek.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan açıklamada, BM 63. Genel Kurulu genel görüşmelerinin üst düzeyli bölümünün 23 Eylül-1 Ekim 2008 tarihleri arasında New York'ta gerçekleştirileceği anımsatıldı.

Açıklamaya göre Türkiye, 63. BM Genel Kurulu genel görüşmelerinin üst düzeyli bölümünün açılışında Cumhurbaşkanı Gül başkanlığında, Dışişleri Bakanı Babacan'ın da yer aldığı bir heyetle temsil edilecek.

Cumhurbaşkanı Gül, 23 Eylül'deki açılış oturumunda uluslararası gündem ve Birleşmiş Milletler gündemindeki konularda Genel Kurul'a hitap edecek.

"Afrika'nın kalkınması" temalı 22 Eylülde düzenlenecek yüksek düzeyli toplantıda konuşma yapacak olan Gül, 23 Eylülde ABD ve Irak Devlet Başkanlarının Irak konulu brifinginde hazır bulunacak; 24 Eylülde de "Binyıl Kalkınma Hedefleri Yüksek Düzeyli Toplantısı" ile bu kapsamda "Fakirlik ve Açlık" konulu yuvarlak masa oturumuna katılacak.

Cumhurbaşkanı Gül, New York'ta bulunacağı sürede, çok sayıda ülkenin devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler yapacak, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon ve İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile de görüşecek.

Cumhurbaşkanı Gül, temaslarında uluslararası gelişmeleri ele alacak, aynca Türkiye'nin 2009-2010 dönemi BM Güvenlik Konseyi adaylığına verdiği önemi vurgulayarak, üyelik için destek talebini bir kez daha en üst düzeyde ifade edecek.

Madalya alacak

New York ziyareti kapsamında Gül'e, 24 Eylül'de "Ortadoğu'ya barışın getirilmesine yönelik çabalarından" dolayı "Foreign Policy Association" tarafından madalya takdim edilecek.

Gül, 25 Eylül'de Amerikan-Türk Topluluğu tarafından düzenlenecek etkinlikte onur konuğu olarak hitap edecek, Türk Kültür Merkezi'nin üçüncüsü düzenlenecek "Yıllık Dostluk Yemeği"ne ana konuşmacı ve onur konuğu olarak katılacak, 26 Eylül'de de "Business Council for International Understanding" tarafından düzenlenecek toplantıya katılarak Türkiye ekonomisi ve Türkiye'deki yatırım imkanları hakkında bir konuşma yapacak.

24 Eylül'de New York'taki Türk Evinde BM Genel Kurulu'na katılan heyet başkanlarının davetli olacakları bir resepsiyon verecek olan Gül, 27 Eylül'de ise yine Türk Evi'nde New York'ta yaşayan Türk vatandaşlarıyla bir araya gelecek.

Gül, 28 Eylül'de New-York'tan ayrılacak.


Bu haber toplam 836 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri