Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'ün konuşması CHP ve MHP'yi rahatsız etti

01.10.2009 17:53
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Meclis Yasama Yılı Açılışı''nda yaptığı konuşma CHP ve MHP kanadını tatmin etmedi.
Genel Başkanı Deniz Baykal, Gül'ün konuşmasını ''hükümet politikalarını savunuyor'' şeklinde değerlendirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Gül'ün konuk bir Cumhurbaşkanı gibi Meclis'e hitap ettiğini belirtti.

CHP'li Yılmaz Ateş: "Türkiye dışındaki güçlerin sözcüsü gibi konuştu. AK Parti'nin bir Grup Başkanvekili gibi konuştu. 72 milyonu temsil etmediğini gösterdi."

MHP'li Cihan Paçacı: "Sayın Yılmaz Ateş'in de dediği gibi, farklılıklar ayrılıkları getirir. Farklı dediği kesim esasında terör örgütüdür. Kültürel farklılık dediği de etnik farklılıktan kaynaklanan insanlarımız. Ama bugün Kürt kökenli vatandaşlarımızın bir çoğu kendisini farklı görmemektedir. Ama PKK'nın taleplerini farklılık olarak görmek yanlıştır. Sayın Cumhurbaşkanı bu proje altında millete sunulan projenin önemli bir parçası olduğunu ortaya koymuş oldu. Ama yapılmak istenen kısa, orta ve uzun vadeli kararlar alacaklar. Yönetmelik, yasal ve anayasal değişiklikler yapacaklar. PKK'nın taleplerini Kürtlerin talebi gibi yansıtıp çözüm bulmaya çalışmak da yanlış. Farklı bir idari yapılanma peşinde olan insanlar bunlar. Bunu görmemek için kör olmak lazım."

DTP'DEN TAM DESTEK
DTP'li Sırrı Sakık: "Çok olumlu mesajlar verdi. İlk kez bir Cumhurbaşkanı korkmadan sıkılmadan bu sorunları dile getirmesi, olummuydu. Teşekkür ederiz. Uzun yıllardır bu sorun çözülmediği için uluslararası arenada nasıl tavizler verildiğini söylüyor, TBMM'de AKP davası gündemdeyken AYM Başkanı'nın da bu konudaki açıklamalarını yan yana koyduğunuzda ikisi de parlamentoyu göreve davet ediyor ve sorunu çözün diyor. Biz umutluyuz. Biz geçmişe takılmayız. Barışı inşa etmek bu parlamentonun temel görevidir. Muhalefetin bu konudaki eleştirilerini anlamakta güçlük çekiyoruz. Takılıp kalırsak sorunu çözemeyiz."

Sakık, "TSK komuta kademesinin TBMM'ye gelmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna: "Biz geçmiye takılıp kalmamalıyız. Bu sorun AKP'nin sorunu değil herkesin sorunudur. Sadece parlamentodaki siyasi partileri değil herkesi ilgilendirir. TSK bu ülkenin bir realitesidir. Bu demokratik açılıma destek olduğuna inanmak istiloruz ve öyle olması gerektiğine inanıyonuz. MHP ve CHP sürecin önünü tıkamasına rağmen biz bunların da konsensüse katkı sağlamalarını istiyoruz. Ben de biliyorum ki bu sadece normal bir geliş değil, halkın iradesini kabul eden bir davranış olduğunu düşünüyoruz" cevabını verdi.
Bu haber toplam 1566 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri