Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tezgahı ortaya çıkaran telefon

26.08.2009 13:57
Gül, Dokuz Eylül'e 2. sıradaki adayı rektör atadı. 1. sıradaki aday dava açtı. İşte bu dava için yapılan şok telefon görüşmeleri.
Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz, Anayasanın "Cumhurbaşkanı vatana ihanet suçu dışında yargılanamaz" maddesine rağmen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hakkında 'yargılanmalı' kararı vermişti. Kaçmaz'ın Ergenekon kapsamında soruşturulduğu ortaya çıkmıştı. Şimdi de Cumhurbaşkanı Gül'ün rektör atamasıyla ilgili 'cumhurbaşkanı atamaları yargı denetimine tabi değil' Anayasa hükmüne rağmen 'yürütmeyi durdurma' kararı veren Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin Ergenekon kıskacına alındığı ortaya çıktı.

BÖLGE İDARE MAHKEMESİ 'DUR' DEDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Dokuz Eylül Ünvesitesi'ne YÖK'ün kendisine gönderdiği 3 kişilik listede ikinci sırada bulunan Prof. Dr. Mehmet Füzün'ü rektör atadı. Listede ilk sırada yer alan Prof. Dr. Sedef Gidener, Ankara 15. İdare Mahkemesi'ne başvurdu. Başvuruda Füzün'ün, üniversitede sürekli görev yapmadığı için rektör olamayacağı ve atamanın durdurulması istendi. Cumhurbaşkanının kararlarının denetime açmaya yönelik karara imza atan 15. İdare Mahkemesi de atamanın yürütmesini durdurdu. Ancak söz konusu karar, Bölge İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

ENGİN AYDIN 'DURDURMA' İÇİN DEVREDE

Ankara 15. İdare Mahkemesi'nin, Anayasanın 105. maddesini çiğneyerek verdiği bu kararın perde arkasında yaşananlar Ergenekon 3. İddianamesi ek klasörlerinde ortaya çıktı. 3. iddianamede 'Ergenekon'un yargıya sızma çabalarının organizasyonundan sorumlu kişi' olarak gösterilen Engin Aydın'ın, kritik karar öncesindeki yoğun girişimleri teknik takibe takıldı. Engin Aydın'ın, Gül'ün atama kararını durdurabilmek ve bundan sonraki atamalarını engellemeye dayanak oluşturacak karar çıkarmak için yoğun kulis yapmış.

TELEFON TRAFİĞİ HİÇ DURMAMIŞ

46. ek klasöründe yer alan Engin Aydın ile İbni Sina Hastanesi Acil Servis Dirktörü Prof. Dr. Akın Yıldız arasında 15 Aralık 2008 günü saat 21.17'de gerçekleşen telefon görüşmesi ve devamındaki telefon trafiği oldukça dikkat çekici. Prof. Dr. Yıldız'ın "Sedef Hanım (Gidener) dava açmış. 15. İdare'de birini bulabilir miyiz..." sorusuna Aydın "Danıştay'daki arkadaşlardan öğreniyim" karşılığını veriyor.

İŞTE O TEZGAHIN KANITI TELEFON GÖRÜŞMELERİ

Engin Aydın ile İbni Sina Hastanesi Acil Servis Dirktörü Prof. Dr. Akın Yıldız arasında 15 Aralık 2008 günü saat 21.17'de gerçekleşen telefon görüşmesi özetle şöyle:

Akın Yıldız: Engin abi bi şey soracam ya

Engin Aydın: He he

A.Y: Yani hep böyle şey diyoz ya asılıyoz ya

E.A: He Estağfurullah

A.Y: Ankara İdare Mahkemesi

E.A: Evet

A.Y: 15. daire de

E.A: Evet

A.Y: Birini bulabilir miyiz ya çok önemli

E.A: 15. İdare Mahkemesi öyle mi

A.Y: Bi dava için bi rektörün atamasıyla ilgili

E.A: Rektör atamasıyla ilgili

A.Y: Ha usulsüz yapılmış... bir kişinin Rektör adayı olması için tam gün statüsünde çalışması gerekiyomuş

E.A: Evet

A.Y: Ama adam tam gün statüsünde olmadan Rektör adayı olmuş ve Cumhurbaşkanı seçmiş

...........

A.Y : Sedef hanım diye de bir profesör kadın var o dava açmış

E.A : Onu herkes methediyo...

A.Y : Bu dava şimdi 15 inci şeyde

...........

E.A : Yarın onu Danıştay da ki arkadaşlardan öğreniyim Akın. Orda kim var 15. idare mahkemesinde

A.Y : Sağolasın, abi 1 kişi yeter...

...........

A.Y: O bi yurtdaşlık görevi zaten Akın Yıldız'ın torpili değil.

E.A: Yurtdaşlık görevi ev

A.Y:BU BU EŞŞOĞLU EŞŞEKLERLE BİZ UĞRAŞMAZSAK KİMSE UĞRAŞMIYO

E.A: Evet ne diyo sen yanmazsan biz yanmazsak

MAHKEME BAŞKANI DEVREDE

Engin Aydın ile Ankara İdare Mahkemesi üyesi olduğu belirtilen Sinan isimli şahıs arasında 24 Aralık 2008 saat 14.09'da geçen konuşma ise özetle şöyle:

E.A: Sinancım şimdi senden bi ricam var

Sinan: Estağfurullah

E.A: Bizim Profesör Akın Yıldızı tanıyorsun

S: Evet

E.A: Akın'ın bi ricası var.

Bu on beşinci dairenin kararlarından bir suret edinmek istiyor yarına kadar.

AKIN'A BİLGİ VERİYOR

Engin Aydın, Sinan adlı kişi ile konuşmasının ardından aynı gün saat 14.14'de Akın Yıldız'a bilgi veriyor.

SEN YANMAZSAN, BEN YANMAZSAM....

Prof. Dr. Yıldız'ın "O bi yurtdaşlık görevi, Akın Yıldız'ın torpili değil" sözlerini Aydın "evet" diye onaylıyor. Prof. Dr. Akın Yıldız "Bu Eş.... Eş...'lerle biz uğraşmazsak kimse uğraşmıyo" diye konuşunca Engin Aydın "Evet ne diyo sen yanmazsan biz yanmazsak..." karşılığını veriyor. Bu görüşmenin ardından İdare Mahkemesi'nde Hakim olduğu belirlenen Sinan isimli bir kişi ile görüşen Engin Aydın, aldığı bilgiyi de Prof. Dr. Yıldız'a aktarıyor.

Birçok tanıdığım için devreye girdim

Engin Aydın'a, YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'nun atamasında devreye girmesi gibi başka hangi faaliyetlerde bulunduğu sorulunca şok itiraf geldi. Aydın "kendisinin daha önceden Adalet Bakanlığında yüksek düzeyde görev yaptığı için bir çok tanıdığı için iyi niyetle tavasutta (aracılık etme) bulunduğunu, bunun da olağan bir şey olduğunu" söyledi.

YARSAV Başkanı'na torpil

Engin Aydın'a teknik takibe takılan telefon konuşmasında "YARSAV Başkanı Eminağaoğlu'na yardım sözü verdiği kurul seçimlerinin ne olduğu" ve "hangi sıfatla bu seçimleri yönlendirme çabası içerisine girdiği" soruldu. Aydın, "Ömer Faruk Eminağaoğlu'nun Yargıtay üyeliğine seçilmek için kendisinden yardım istediğini, bu konuda bir görüşme yaptığını hatırlamadığını" söyledi.

Kritik görüşme kritik istek

Yargıda yaz kararnamesi Adalet Bakanlığı tarafından tamamlanıp 15 Haziran'da HSYK'ya gönderildikten sonra HSYK üyesi Ali Suat Ertosun ile Engin Aydın birlikte görüntülendi. Ertosun, bu görüşmenin ardından "Ergenekon savcıları ile faili meçhul cinayetleri araştıran savcıların görevden alınması" için HSYK gündemine korsan bir taslak getirdiği ortaya çıkmıştı.
Bu haber toplam 1272 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri