Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

YER Mİ DEĞİŞTİRECEKLER?

24.02.2010 00:14
Fehmi Koru, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili senaryolara bir yenisini daha ekledi.

Bloomberg HT'nin konuğu olan Yeni Şafak gazetesi yazarı Fehmi Koru, Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili senaryolara bir yenisini daha ekledi.

 

 İşte Fehmi Koru'nun tahminleri:

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi sizce 5 yıl mı, 7 yıl mı?

Meclis’in seçtiği Cumhurbaşkanı 7 yıllığına ve tek dönem için seçiliyor. Eğer halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı olsaydı 5 + 5 olacaktı. Şu anda anladığım kadarıyla Başbakan, "5 yıl olsun" demişti. AK Parti sözcüleri de hep "5 yıl" demekteydiler. Son zamanlar bakıyorum artık AK Parti çevrelerinde sanki 7 yıl üzerinde bir uzlaşma olmuş gibi. Böylesi daha da iyi, çünkü kendileri açısından baktığınızda 2014 yılında istedikleri türden partilerine ve Cumhurbaşkanı’na bakışlarını yenileyebilirler. Bu fırsat 2014 yılında ellerine geçerse bu daha da uygun olur. Çünkü 2012 işlerin çatallaşabileceği bir dönem. 2014'e kadar geçecek süre içerisinde o çatallaşacak işlerini de yoluna koyabilirler diye düşünüyorum.

 

Daha önceki röportajımızda “Tayyip Erdoğan, Abdullah Gül'ün yerine geçer” demiştiniz. Hala öyle mi düşünüyorsunuz?

2014 onun için de münasip olan bir tarih. Çünkü 2012'de eğer dolarsa süre 5 yıl olarak, o noktada herhalde ikinci bir dönem daha Cumhurbaşkanı yapmanın daha makul olacağını düşünüp Abdullah Gül üzerinde adaylık söz konusu olacaktır. O zaman ne olacak 2012, 5 yıl daha 2017. Halbuki Tayyip Erdoğan ne diyor? "2011'den sonra ben yokum. En son gireceğim seçim 2011 seçimi" diyor. Oysa 2014 yılında Tayyip Erdoğan hala Meclis’te olacaktır ve 2014 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimine pekala aday olabilir. Aynı şey Abdullah Gül için de söz konusu o zaman seçimi biraz erkene alırlarsa hem cumhurbaşkanlığı seçimi hem de genel seçim birarada ya da birbiri ardına yapılır, ve dolayısıyla da ikisi yerlerini pekala değiştirebilirler. Tabi AK Parti'nin kendi seçimi bu, ama ben matematiksel olarak yaklaştığımda da sanki 2014 bu işe en uygun tarihmiş gibi geliyor

Bu haber toplam 1096 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri