Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül gözaltılarla ilgili konuştu

04 Temmuz 2008 / 16:20
Son gözaltılar siyasi tansiyonu yükseltti. Gözler Cumhurbaşkanı Gül'e çevrildi. Gül kamuoyu ve medyaya mesajlar gönderdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son dönemde yaşanan gerginliklerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Gül siyesi gerginlikle ilgili perde arkasında görüşmeler yaptığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Ergenekon soruşturması”yla ilgili olarak herkesin ve tüm kurumların Türkiye'yi girdiği atmosferden en güçlü şekilde çıkarmak sorumluluğu olduğunu belirterek, bu konuda daha önce çalışmalar yürüttüğünü ve bundan sonra da devam edeceğini söyledi.

Gül, Kazakistan'ın başkenti Astana'nın başkent ilan edilmesinin 10. yıl törenlerine katılmak üzere bu ülkeye hareketinden önce gazetecilerin “Ergenekon soruşturması”na ilişkin sorularını yanıtladı.

Cumhurbaşkanı Gül, soruşturma çerçevesinde yaşanan gerginliğin giderilmesi için devreye girmesi çağrılarıyla ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine şunları söyledi:

Türkiye, böyle bir atmosfere girdiği günden beri çalışmalar yapıyorum. Bunları yaparken Türkiye'nin milli çıkarlarının, stratejik hedeflerinin zedelenmemesi, bünyemizin sağlam duruma alınması, kurumlarımızın itibarının zedelenmemesi çok önemli. Bu yöndeki mesajlarımı da zamanında kamuoyuyla paylaştım. Bunun yanında gerek takip ettiğiniz, gerek takip etmediğiniz görüşmeler ve çalışmalar yapıyordum. Bu çalışmalarıma tabii ki devam edeceğim.

Bir kez daha tekrar etmek isterim ki, her şey Türkiye'nin çıkarları doğrultusunda olmalıdır. Özellikle Türkiye'nin çevresinde önemli olayların olduğu bir dönemde, Türkiye'nin milli ve stratejik hedefleri asla gölgelenmemelidir.”

Cumhurbaşkanı Gül, “Ergenekon soruşturması kapsamındaki gözaltıları nasıl değerlendiriyorsunuz? Dışişleri Bakanı iken bu soruşturmaya dikkat çektiniz. Soruşturmanın siyasi olduğu yönündeki eleştirileri nasıl değerlendiriyorsunuz?” sorusu üzerine, birinci soruya verdiği cevaptaki çerçevenin geçerli olduğunu ifade etti.

Konunun değerlendirilmesinde basına da büyük sorumluluk düştüğünü belirten Gül, olaya soğukkanlı yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Gül, bu konuda herkese sorumluluk düştüğünü ifade ederek, “Madem Türkiye böyle bir atmosfer içerisinde, hepimizin buradan Türkiye'yi en güçlü şekilde çıkarmak sorumluluğu var. Toplumun tüm kesimlerine, kurumlarımıza görevler düşmektedir” diye konuştu.
Kaynak:
Bu haber toplam 930 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri