Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sonunda Başkomutan'da Konuştu

18.02.2010 14:20
HSYK'nın aldığı kararla ortaya çıkan yargı krizine ilişkin Gül'ün değerlendirmesi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yargıyla ilgili yaşanan tartışmaların üzüntü verici olduğunu ifade ederek, ''Bu bir fasit dairedir, kısır bir döngüdür. Bundan Türkiye'nin süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Yargı reformu yapılırken bu çıkmaz sokak ya da kısır döngü daha derinleştirici bir şekilde olmamalıdır'' dedi.

Türkiye'nin AB ile tam üyelik müzakerelerini yürüten bir ülke olduğunu hatırlatan Gül, ''Bu konuda AB'nin müktesebatı, kriterleri ve standartları Türkiye tarafından süratli bir şekilde üstlenilmelidir. Bu konuda aslında bütün partilerimizin ön yargısız bir işbirliği içine girmesi çok önemlidir'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete ile görüşmelerinin ardından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.  

Bir gazetecinin ''Son günlerde yargı alanında yaşanan tartışmalardan rahatsız mısınız? Kaygılı mısınız? Bunu devlet krizi olarak yorumlayanlar da var, siz bu krizin bitmesi için nasıl devreye gireceksiniz?'' sorusu üzerine, olup bitenlerin çok üzüntü verici olduğunu, olayları yakından takip eden bir çok kişinin hissiyatının da bu yönde olduğunu söyledi. Cumhurbaşkanı Gül, şöyle konuştu:

''Bu bir fasit dairedir aslında, kısır bir döngüdür. Bundan Türkiye'nin süratli bir şekilde çıkması gerekir. Bunun için yapılması gereken şey de gayet açıktır; çok süratli bir yargı reformu yapmak gerekir. Ama burada hemen dikkatinizi çekerim, yargı reformu yapılırken bu çıkmaz sokak ya da kısır döngü daha çok derinleştirici bir şekilde olmamalıdır. Daha çok politize olucu, daha çok tartışıcı ve daha çok kutuplaşıcı bir şekilde asla olmamalıdır. Buna kesinlikle fırsat verilmemelidir.

Ama o zaman bu nasıl yapılacaktır? Gayet açıktır. Türkiye AB ile tam üyelik müzakereleri yapan bir ülkedir. Bu konuda AB'nin müktesebatı, kriterleri ve standartları Türkiye tarafından süratli bir şekilde üstlenilmelidir. Bu konuda aslında bütün partilerimizin ön yargısız bir işbirliği içine girmesi çok önemlidir.

Bu yeni bir kutuplaşma, yeni bir mücadele alanı asla olmamalıdır. O zaman ülkemize zarar verir. Çünkü adalet, yargı, hukuk konusu daima objektif kriterler içerisinde ve en yüksek standartlarda yapılmalıdır ve bunun için de müzakere eden, üyelik müzakereleri sürdüren bir ülke olarak AB standartlarını süratli bir şekilde üstlenmemiz gerektiği kanaatindeyim.''

"HER TÜRLÜ KATKIYI SAĞLAYACAĞIM''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ''Elbette cumhurbaşkanı olarak memleketimizin bu önemli sorunlarının çözümü konusunda elimden gelen her türlü katkıyı sağlayacağım'' dedi.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Tanzanya Cumhurbaşkanı Jakaya Mrisho Kikwete ile görüşmelerinin ardından Çankaya Köşkü'nde düzenlenen ortak basın toplantısında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

''Kurumlardan birbirlerini yetki aşımıyla suçlayan açıklamalar geldiğinin ve yasama, yürütme ve yargı organlarının temsilcileriyle zaman zaman bir araya geldiği'' hatırlatılarak, ''Bu aşamada öyle bir düşünceniz var mı?'' sorusuna karşılık Gül, bir süre önce yeni yıl dolayısıyla yüksek yargının tüm başkanları, yürütme, yasama organlarının temsilcileriyle buluştuklarını anımsattı.

Cumhurbaşkanı Gül, şunları söyledi:

''Toplantıda öğrendim ki, Adalet Bakanlığı ve askeri mahkemeler de dahil olmak üzere yüksek mahkemeler, Barolar Birliği yeni yargı reformu konusunda çok detaylı ve gerçekten çok değerli çalışmalar yapıldı. Bu konuda önemli mesafelerin alındığı ve çok önemli mutabakatlar sağlandığını bana söylediler. Ama bazı önemli konularda mutabakatın gerçekleşmediğini o zaman söylemişlerdi. Dolayısıyla bu konularda şimdi süratli bir şekilde mutabakat sağlanmalı. Tam üyelik konusunda ısrarlı ve müzakere eden bir ülke konumunda olduğumuz için burada da ilke AB kriterleri olmalı. Bu yeni yargı reformu çıkış noktasıdır.

Elbette cumhurbaşkanı olarak memleketimizin bu önemli sorunlarının çözümü konusunda elimden gelen her türlü katkıyı sağlayacağım. Bunların bazıları kamuoyu önünde oluyor bazıları olmuyor. Gayretlerim şüphesiz ki devam edecek.''

Bu haber toplam 1412 defa okunmuştur

Etiket(ler): , , ,

DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri