Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül ile A.Nejad açıklama yapıyor

14 Ağustos 2008 / 20:14
Cumhırbaşkanı Abdullah Gül ve İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ortak basın açıklaması yapıyor.
Gül sözlerine 'Kardeş ülke' olarak başladı. Gül, 'Konuğumuz sayın Ahmedinejad ile yaptığımız görüşmelerde her iki ülkenin içişlerine karışmamak üzere işbirliği ve ekonomik konularda sağlanan genel ilerlemeden memnuniyetlerimizi kaydettik. Ticaretimizde Türkiye aleyhine olan dengesizliğin zararlarına da değindik' dedi.

Gül konuşumasının devamında şöyle dedi: 2009 yılı İran-Türkiye kültür yılı olacak. Bu görüşmemizde İran'ın nükleer programı da ele alındı. İran'ın nükleer programıyla ilgili kriz diplomasi ile çözülmeli. Aynı zamanda İran'ın nükleer programıyla ilgili meşru hakları da gözetilmeli. Türkiye diplomatik sürece katkı sağlamaya devam edecek.

Ahmedinejad ise, şunları dile getirdi;

"Tanrıya şükrüdüyorum Sayın Abdullah Gül'ün daveti üzerine Türkiye'yi ziyaret etmemize imkan doğduğu için Tanrıya şükrediyorum.

Kendi evimizde ve kardeşlerimiz arasındayız, böyle bir hissiyat içerisindeyiz. Burada uzun süredir bekleyen basın mensuplarına teşekkür ediyorum. Aziz kültürlü Türk halkına en içten teşekkürlerimi ve selamlarımı iletmek istiyorum.

Sayın Abdullah Gül istişarede bulunduğumuz bütün konulara değindi. Bende bazı hususlara vurgu yamak istiyorum. Önemli olan birnci husus şu, İran ve Türkiye büük ve güçlü iki ülkedir. İlişkilerimiz derin kalıcı ve gelişmekte olan ilişkilerdir. Dost ülke Türkiye'ye olan ilişkilrimizi geliştirmek konusunda bir kısıtlamamız söz konusu değildir. Bu ilişkileri geliştirmeyi öngörüyoruz.

İki ülke rasındaki diyalog, işbirliğinin geliştirilmesine ve bakış açılarının yaklaştırılmasına neden olmuştur. Ekonomik alanda ticari konularda dört gün içerisinde, iki ülk içerisindeki ticaret azmini mevcut düzeyden yukarı çekmeyi düşünüyoruz. Dört yıl içeriisnde 10 milyar dolarlık ticaret hazmini 20 milyar dolara çekmeyi hedefliyoruz.
Kaynak:
Bu haber toplam 828 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri