Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül ilk defa D.Feneri'ni yorumladı

20 Eylül 2008 / 20:37
Almanya'da sonuçlanan Deniz Feneri davasındaki suçlamalarla ilgili Cumhuraşkanı Gül ilk kez konuştu.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "Kimse birden bire suçlu ilan edilemez. Ancak bir şüphe varsa gerekli kurumlar gerekli incelemeleri yapacaktır. Kamuoyuna net bir şekilde açıklanacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 63. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu toplantılarına katılmak üzere bugün ABD'nin New York kentine gitti. Gül, hareketinden önce Esenboğa Havaalanı'nda ziyareti hakkında açıklamalar yaptı.

KİMSE BİRDEN BİRE SUÇLU İLAN EDİLEMEZ

Bir soru üzerine Deniz Feneri Davasına da değinen Gül, şunları söyledi:
“Türkiye'de savcılar var. Bağımsız mahkemeler var. Bildiğim kadarıyla savcılar bu konuda bazı işlemler yapıyorlar. Ramazan ayı yardımlaşma ayıdır. Bu tip polemiklerin yardımlaşmaları engellememesi lazım. Herkesin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırması için titiz davranması gerekir. Halkımızın yardımlaşma geleneğinin eksilmemesini arzu ederim. Söz edilen konu ile ilgili inceleme başlattıklarını İçişleri Bakanlığı'nın denetim başlattığını duydum, takip ediyorum. Bütün iddiaların netleşmesi gerekir. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye'de savcılar vardır mahkemeler vardır bunlarla ilgili bütün şüpheler giderilecektir. Gerekli yasal araştırmalar soruşturmalar yapılacaktır. Kimse birden bire suçlu ilan edilemez. Ancak bir şüphe varsa gerekli kurumlar gerekli incelemeleri yapacaktır. Kamuoyuna net bir şekilde açıklanacaktır.”

SİYASİ KONULARA GİRMEM DOĞRU OLMAZ

Başbakan Erdoğan'ın bazı gazetelerin boykot edilmesi çağrısının sorulması üzerine ise Gül, “Siz de takdir edersiniz ki bu siyasi konulara girmem doğru olmaz” yanıtını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1356 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri