Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül kaç yıl daha Köşk'te?

23 Eylül 2008 / 15:04
Gül'ün görev süresi ile ilgili yasal düzenleme yapılacağı iddialarına AK Parti'den ilk açıklama geldi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Dengir Mir Mehmet Fırat, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün görev süresi ve yeniden aday olup olamayacağına ilişkin soruya ''Bu bir hukuki tefsir olur, benim bu tefsire girmem siyaseten mümkün olmaz. Ama bana yine hukuk fakültesinde basit bir şey öğretmişlerdi, (Kamu hukukunda müktesep hak olmaz) demişlerdi'' yanıtını verdi.

Fırat, parti genel merkezinde yaptığı basın toplantısında açıklamalarda bulundu ve çeşitli konulardaki soruları yanıtladı.

''Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin Anayasa değişikliği yapıldı. Şimdi buna ilişkin bir de yasal düzenleme yapılacağı belirtiliyor ve o düzenlemede Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresinin 7 yıl olacağı ifade ediliyor. Böyle mi olacak? Ayrıca 7 yıl sonra Sayın Gül tekrar, halkın seçmesi için aday olabilir mi?'' şeklindeki soru üzerine, ''Bu bir hukuki tefsir olur, benim bu tefsire girmem siyaseten mümkün olmaz. Ama bana yine hukuk fakültesinde basit bir şey öğretmişlerdi, 'Kamu hukukunda müktesep hak olmaz' demişlerdi'' dedi.

''Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili bu sözlerinizle Cumhurbaşkanının 5 yıl mı yoksa 7 yılda seçilmesini mi kastettiniz?'' sorusuna da Fırat, ''Ben bilmiyorum , ben sadece idare hukukun temel prensibini söyledim o kadar. Onu hukukçulara, kamu, anayasa hukukçularına sormamız lazım, onlar mutlaka bu konuda düşüncelerini beyan edeceklerdir. Daha zaten vakit çok, daha yeni bismillah birinci senesini kutladı. 5 yıl da olsa daha epey var, 7 yıl da olsa daha epey var. Biraz sabırlı olmakta fayda var'' karşılığını verdi.
Kaynak:
Bu haber toplam 1074 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri