Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül kimin hayranı?

21 Ağustos 2008 / 16:15
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İstanbul'daki Afrika Zirvesi'ne katılan konuk heyetlerle gerçekleştirdiği görüşmeler sırasında müzikle ilgili şimdiye kadar bilinmeyen bir tutkusunu açıkladı.
Kanal D'nin haberine göre, Gül'ün, zirveye katılan Kuzey Batı Afrika açıklarındaki adalar ülkesi Cape Verde'nin (Yeşilburun) heyet başkanı olan BM Daimi Temsilcisi Antonio Pedrolima ile görüşmesinde son derece ilginç bir sohbet yaşandı. Gül, sözü bir anda bu ülkenin dünyaca ünlü folk şarkıcısı Cesaria Evora'ya getirdi. Gül, Evora'nın Türkiye'de çok büyük bir hayran kitlesi olduğunu, kendisinin de severek dinlediğini söyleyerek, sanatçının İstanbul'da konserler verdiğini anlattı. Gül'ün bu sözleri karşısında çok duygulanan Pedrolima, "Evora, ülkemizin dünyadaki en önemli kültür elçisidir. Ülkenizde de sevilmesinden mutluluk duydum" dedi.


Geçtiğimiz salı günü Çırağan'da Afrikalı konuklarına bir konuşma yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da Türk mutfağının ve Türk müziğinin Afrika'dan etkilendiğini belirtmiş, sözlerine şöyle devam etmişti, "Şuna inanınız: Afrika hüzünlendiğinde Türkiye hüzünlenir, Afrika üzüldüğünde Türkiye üzülür, Afrika sevindiğinde de topyekun milletçe Türkiye sevinir."

Yoksullara destek için

Cesaria Evora "Aç insanlarla, dünyanın fakir halklarıyla dayanışma içinde olmak amacıyla" sahneye gösterişli ayakkabılar yerine çıplak ayakla çıkmayı tercih ediyor. Evora 2003 yılında Güncel Dünya Müziği kategorisinde "Aşkın Sesi (Voz d'amor)" adlı albümüyle Grammy ödülüne layık görüldü. "Çıplak ayaklı diva" olarak anılan sanatçıya ülkesi Cape Verde "Kültür Elçisi" ünvanını verdi. Evora'nın şarkıları, Portekiz Fado'larından Küba ve Afrika müziklerine uzanan geniş bir yelpazeyi yansıtıyor.

Toruna imzalı fotoğraf

Gül'ün Mauritius Adaları'nın Başbakan Yardımcısı Ahmed Rashid Beebeejaun ile görüşmesinde de ilginç bir olay yaşandı. Beebeejaun, Gül'e "Sizden bir ricam olacak" diyerek şunları anlattı: "Bir gün havaalanında torunumla beraberdik. O sırada Nelson Mandela bekleme salonuna girdi. Torunum kendisinden imzalı bir resim aldı. Bundan sonra görüştüğüm her liderden torunum için imzalı bir resim istiyorum. Sizden de alabilirsem sevinirim." Gül de toruna imzalı bir fotoğrafını gönderdi.


Kaynak:
Bu haber toplam 2096 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri