Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül Kokusunun Yeni Bir Faydası

23 Eylül 2008 / 22:15
Gül kokusunun romantisimden başka faydası da tesbit edildi. Nedir bu fayda?

Atila Altuntaş Habername/Özel

Yatak odasında bulundurulan güller, yalnız güzel ve romantik değil – Onlar sizi güzel bir rüya görmenize yardımcı olabilir.- , Pr Tim Jacop, BBC, ye yaptığı açıklamada Kokuların rüyalar üzerinde büyük etkisi olduğunu söyledi.

Bir grup Alman bilim adamının yaptığı araştırmada, uykuda, sık, sık rüya gören kişilerin, farklı kokulara maruz bırakılarak, bu kokulardan rüyalarının etkilendiğini tespit ettiler.

Araştırma doğrultusunda, bir çok kişinin uykunun en derin safhası olan ve rüyaların görüldüğü rem uykusuna geçildiğinde, 10 saniye boyunca, yoğun gül ve hoş olmayan yemek kokularına maruz bırakıldıkları bildirildi. Bir dakika sonra uyandırılan bu kişilere rüyaları ile ilgili sorular sorulduğunda, gül kokusuna maruz kalanlar hepsinin güzel rüya gördüğü, Hoş olmayan yemek kokusuna maruz kalanların çoğunun ise kötü rüyalar gördükleri kaydedildi.

Alman araştırmacıların bundan sonraki adımlarının, kötü rüya ve kabus gören insanların, kokular kullanılarak, güzel rüya görmelerini sağlamak için araştırma yapacaklarını bildirdiler.

Kaynak:
Bu haber toplam 3566 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri