Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül-Özkök görüşmesi eleştirildi

15 Temmuz 2008 / 13:55
Washington Times, ABD'nin “Türkiye yerine, AKP'nin yanında olmayı tercih ettiği” iddiasına yer verilirken, Gül-Özkök görüşmesi eleştirildi.
AKP'ye yönelik ağır eleştirileriyle dikkat çeken Washington Times gazetesi, ABD'nin “Türkiye yerine, AKP'nin yanında olmayı tercih ettiği”ni öne sürerken, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök arasındaki buluşmanın “yargı sistemine müdahale” olduğunu yazdı.


Washington Times gazetesinde, Tülin Daloğlu imzası ile yayınlanan yorumda ABD'nin, Türkiye'ye sivil otoriteye askeri müdahaleleri onaylamadığını açıkça ifade ettiği, ancak Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'nin, Erbakan hükümetinin iktidarda olduğu 1997'de dönemin ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright'a göre farklı bir tavır takındığı belirtildi.
Albright'in Rice'den farklı olarak hiçbir zaman dönemin Türk hükümeti veya herhangi bir parti ile ilgili ne lehinde ne de aleyhinde konuştuğuna dikkat çekilen yazıda, Rice'nin AKP hükümetine “güçlü destek” verdiği, cumhuriyet mitinglerine katılan milyonlarca insanın kaygılarını görmezlikten geldiği de öne sürüldü.


Washington Times'deki yazıda Rice'nin AKP'nin yasaklanması halinde ABD'nin mahkeme kararını sorgulayacağını söylediğine dikkat çekildikten sonra Rice'nin Ergenekon davası konusunda da “Türkiye'den uzaklaştığı” savunuldu.


Yazıda “ABD, demokrasilerde siyasi partilerin seçimle iktidara geldiğini ve kurdukları hükümetlerin ancak seçimden seçime sürdüğünü unutarak fiilen Türkiye'nin yerine AKP'nin yanında yer almayı tercih etti” ifadesi kullanıldı. Türkiye'nin AB üyesi olma isteğinin AKP ile başlamadığına dikkat çekilen yazıda şöyle denildi:


“Abdullah Gül, Erbakan hükümetini savunan bir devlet bakanı olarak 1997 yılında Washington'a geldiğinde sayın Albright'in Türkiye'deki laikliğe ilişkin kaygılarını hafifletmeyi amaçlıyordu. O hükümet ise, türban konusu ve başka konular ile ilgili olarak AKP hükümetine göre adeta hiçbir şey yapmamıştı.
Ayrıca Türkiye, Amerikan standartlarına uygun bir demokrasi olsa, Türk Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Genelkurmay Başkanı General Hilmi Özkök ile görüşmezdi. General Özkök de, bildiklerini cumhurbaşkanı yerine savcıya iletirdi. Geçen haftaki Sayın Gül ile General Özkök arasındaki toplantı, bir devletin en yüksek otoritesinin yargı sistemine müdahalesinin tam bir fotoğrafıdır.”
Kaynak:
Bu haber toplam 742 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri