Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül Söğüt'ten tarihi bir çağrı yaptı

14 Eylül 2008 / 11:47
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 727. Ertuğrul Gazi'yi Anma ve Söğüt Şenlikleri'nde konuştu. Osmanlı Beyliğini örnek gösteren Gül, şu tarihi çağrıyı yaptı:
Gül sözlerine Söğüt halkını ve katılımcıları selamlayarak başladı.

Gül'ün açıklamaları şöyleydi:

"Emeği geçen ve bu geleneği sürdüren herkese şükranlarımı sunuyorum. Bugün çok anlamlı bir gündür. Tarihimizi gözden geçirmek için önemli fırsattır. 400 çadırı ile bu topraklara yerleşen Ertupğrul Gazi çok sevilen bir kişiydi. Öyle ki Bizans tarafından bile seviliyordu. Küçücük bir beylik. Ertuğrul Gazi bir gün oğluna diyor ki, oğlum be buraya bir zayıf karınca gibi geldim. Diğer beyliklerin en küçüğü fakat bir farkı var. Hep Bizansa karşı savaşmış. Diğer beyliklerle hiç çekişmeye girmemiş. İç kavgalardan uzak kalmış. Osmanlı beyliğinin en büyük özellliği hep dışa karşı mücadele etmesi. Bu önemli bir sinerji doğurmuş. Kalpleri ve gönülleri fethederek işe başlamış. Kendi içinde hiç silah kaldırmamıştır. Bu gerçek bugünde geçerlidir. Ne kadar enerjimizi kendi içimizde harcarsak o kadar yıpranırız, okadar ilerlememiz zayıflar.

Enerjimizi Atatürk'ün hedef gösterdiği muasır medeniyetlerinin üzerine çıkarmak için kullanmalıyız. Enerjimizi kavga ederek harcamamalıyız. İçimizde tartışmalar olur ama bu demokratik sınırlar içinde kalmalıdır. Hukuk devletinin ve anayasamızın işleyişi son derece önemlidir.

Osmanlı Beyliği mücadelesine en zor ve stratejik bir bölgede başlamıştır. Bugün Osmanlı'nın boşalttığı bütün coğrafyalarda kan ve gözyaşı vardır. O gün huzur ve adalet vardı. Şimdi o kadar büyük coğrafyalar o günün şartlarında nasıl o kadar sistemli yönetilmiştir. Çünkü devletin temeli adalete dayanıyordu.

Bugün komşularımızla aynı ilişkiler içinde olmaya çalışıyoruz. geçmişteki kavgaları bırıkalım kavga etmeyelim dedik. Atatürk'ün "yurtta sulh cihanda sulh" sözünde dediği gibi.. Sevgi, saygı ve hoşgörü ortamını içeride ve dışarıda yeniden inşa etmeliyiz.

İlk osmanlı Sultanlarının hayatı hepimiz için ibrettir. Ne kadar mütevazi gösterişsiz. İnasanı yaşatmak öncelik. Herkese örnek oldular.

Bu asırda birlik ve beraberlik asırdır. kendi içimizde birbirimize düşmek asla bize yakışmaz. Farklılıklar her zaman bizim zenginliğimiz olacaktır. Birbirimize saygı göstermeliyiz. Birbirimize saygı göstermezsek başkaları bize saygı göstermez. Problemlerimizi büyütmeden konuşarak çözelim. Atalarımızın bize gösterdiği yoldan sapmadan ilerleyelim. Ve ülkemizi geleceğe hazırlamak için çalışalım. Gün birlik ve beraberlik günüdür."

HABER 7

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri