Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül ve Erdoğan Erbakan'la hala görüşüyor mu?

06.11.2010 12:29
Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan, Erbakan Hoca'yla görüşüyorlar mı hiç? Cevap evet! Gül ve Erdoğan Hocalarını ihmal etmiyorlarmış. Aktaran da Hoca'nın kendisi...

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, eski liderleri Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan'ı arayıp halini hatrını sordukları aktarıldı.

Sabah Gazetesi yazarı ve Ankara Temsilcisi Okan Müderrisoğlu, Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmeden sonra kaleme aldığı, "Hoca ve talebeleri" başlıklı yazısında, Cumhurbaşkanı Gül ile Başbakan Erdoğan'ın bayram ve kandillerde Erbakan Hoca'yı aradıklarını ama siyasi konulara hiç girmediklerini belirtti.


Müderrisoğlu, Necmettin Erbakan'ın Numan Kurtulmuş sonrasında Saadet Partisi'nin oylarını ise yüzde 5,9 olarak gördüğünü de kaydetti.

Müderrisoğlu'nun yazısı:

Hoca ve talebeleri

CHP'deki gelişmeler, siyaset sahnesindeki diğer aktörlerin arayışlarına da odaklanmamızı gerektirdi. Ana muhalefet partisindeki hareketlenmenin özünde, yönetim anlayışı farklılığı kadar ideolojik ayrışmanın yattığını göz ardı edemeyiz. Kemal Kılıçdaroğlu ile başlayan süreç, iktidar olabilmek için geleneksel sol oyların ötesinde, merkez oyları da kavrayabilme çabasına işaret ediyor. Öte yandan yeni oluşum adına farklı kulvarlarda sürdürülen çalışmalar, ne yazık ki yüzde 10 barajını aşma hedefinin ötesinde umut vermiyor!
Son iki günde, iki ilginç görüşme gerçekleştirdik. Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan ve Türkiye Partisi Genel Başkanı Abdüllatif Şener...
Hoca, bildiğimiz hoca. İlerlemiş yaşına rağmen, muhakemesi mükemmel. Önce kendi galaksisine sizi çekip, sonra hayallerini paylaşıyor. Söylediklerinde güncel yönler çok azdı. Peki ne dedi?
* SP'den başka düzeni mesele yapmış parti yok. AKP, CHP'nin ikiz kardeşi. İkisi de AB işbirlikçisi.
* AKP, su üzerinde yüzen bir yaprak. Su, siyonizm. AKP'ye oy kazandırmak için sistem tanzim ediliyor. İsrail'le gerilim, danışıklı dövüş.
* Avcılar güzel bir kuş avladıklarında tüyleri parlaksa toprağa gömmez, temizleyip içini samanla doldurur, misafir odasının baş köşesine koyar. Biz, kuşun canlısıyız. AKP, kuşun saman dolusu.
Erbakan, bu değerlendirmelerin ardından kritik bir soruyu kendi kendine sordu:
"Yahu hocam bu çocuklar sizin talebeleriniz. Herkes bunları övüyor. Kıskandığınız için mi böyle söylüyorsunuz? Zorunuz ne Allah aşkına?"
Ve yanıtladı:
"Bunlar bizim evladımız. Kendilerini kurtarmak için söylüyoruz!"
Erbakan, 29 Ekim Resepsiyonu'na Cumhurbaşkanlığı'ndan davet aldı mı?
"Evet." Lakin tebrikini iletti, mazeret beyan edip gitmedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Tayyip Erdoğan, Erbakan Hoca'yı arayıp soruyor mu? "Bayram ve kandillerde." Ama siyasi konulara girilmiyor.
Hoca, CHP'deki gelişmeleri nasıl yorumluyor?
CHP için, "Bunlar mühürlü, yüzde 20'leri aşamaz" deyip,
Deniz Baykal'a atfettiği bir hikayeyi anlatıyor: "Deniz Bey bir seferinde bana dedi ki... 'İşimizi kolay mı zannediyorsunuz?' 80 yaşında bir kadın abdest alıyormuş. Abdest suyunu döken çocuğa sormuş. 'Sen hangi partiyi destekliyorsun?' 'Halk partisini' duyunca, "Oy, abdestim kabul olmaz, tazelemem lazım demiş!"
Erbakan'dan dinlediğimiz sıcak konulara gelince...
Numan Kurtulmuş'un ayrılmasını aslında önemsediği mesajı veriyor:
"Kendi hesabıma da onun hesabına da üzüldüm!"
Oğlu Fatih Erbakan'ın, "Babamın partisi" çağrışımı yapan açıklamalarından rahatsız mı? Parti, babadan oğla mı geçecek?
"Parti, Fatih'in babasının malı değil. Fatih, 'Babamın ömrünü verdiği parti' demek istedi!"
Ve son nokta, Kurtulmuş sonrası SP'nin oyu yüzde kaç?
Hoca'ya göre, "Yüzde 5.9!"
Erbakan'ın eski talebesi Şener'le temaslarının perde arkasına bakacak olursak...
Hoca, "Türkiye'nin bütün meseleleri görüşüldü. İhtimal olarak her şey konuşuldu" diyerek olası seçim ittifakına kapı aralıyor. Şener cephesine göre, "Sinerji yaratacaksa işbirliği imkanlarına bakılır."
Hoca, "Talebeleriniz fena iş çıkarmıyor" tespitinden hoşlanmıyor.
"İktidar olmak kolay değil ama iktidarda olmak da marifet değil. Siz olanlara bakmayın. Arkasına bakın" diye uyarıyor.
2011 hesabındaki Şener ise hükümetin hata yaptığını ama hataların rasyonelleştirildiğini savunuyor. İktidarın, rahatsız olabileceği düzeyde eleştirilmediğini düşünüyor. 2007'de, AK Parti'den aday olmama kararından pişmanlık duymadığını anlatıyor. Ergenekon davası ve Doğan Grubu bağlantılı bazı iddialar karşısında, "Dokunulmazlığım yok. Bir şey varsa yapılır yoksa vızıltı edilmesin" diyerek pozisyonunu netleştiriyor!

Sabah Gazetesi

Bu haber toplam 1200 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri