Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'den BM'ye sert eleştiri

17 Ocak 2009 / 08:29
Cumhurbaşkanı Gül, dün akşam Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a, Gazze ile ilgili önemli mesajlar verdi.
Cumhurbaşkanı ABDullah Gül, İsrail ve Filistin ziyaretlerinin ardından dün akşam Türkiye’ye gelen BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’a, Gazze ile ilgili önemli mesajlar vererek, "Gazze’de yaşanan trajedi ile Moon’un Tel Aviv’de olduğu sırada İsrail’in BM bürosuna yönelik saldırısı BM’nin itibarını zedeledi" dedi.
Dışişleri Bakanı Ali Babacan’ın da hazır bulunduğu görüşmede ağırlıklı olarak Gazze ve Kıbrıs konusu ele alındı; diğer bölgesel konular da konuşuldu. Gül, görüşmede şu mesajları verdi:

" Siz Tel Aviv’deyken BM bürosuna yapılan saldırıyı anlamak mümkün değil. Yaşanan trajedi ve bu saldırı, BM’nin itibarına zarar verdi. Bu dram bölgede uzun vadeli yaralar açma tehlikesini beraberinde getirdi. Çünkü nesiller bu bölgede öfkeyle büyüyor. En büyük tehlike de bu. Derhal ateşkes sağlanmalı."

Gül, Moon’a, Kıbrıs’ta da KKTC ve Türkiye’nin sorunun çözümü için yoğun çaba gösterdiğini hatırlatarak, Moon’a doğrudan "inisiyatif alması" yönünde mesaj verdi. Moon da, Gazze’deki trajedinin sona ermesi için Türkiye’nin yürüttüğü çabaların ziyaret ettiği tüm bölge ülkelerinde takdirle karşılandığına bizzat kendisinin şahit olduğunu ifade ederek, bu çabaların devamından yana olduğunu bildirdi. Moon ayrıca Arap Birliği içinde yaşanan bölünmüşlüğün giderilmesi için de Türkiye’nin devreye girmesini istedi. Moon, Gül’le görüşmesinin ardından Başbakan Tayyip Erdoğan’ın onuruna verdiği akşam yemeğine katıldı. Erdoğan, Moon’dan özellikle ABD’nin İsrail üzerinde baskı kurmasını sağlamak için daha etkin şekilde devreye girmesi gerektiğini söyledi.


Kaynak:
Bu haber toplam 900 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri