Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gül'den İsrail'e "one minute"

18.07.2009 12:18
Cumhurbaşkanı Gül, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun sözlerine Erdoğan tarzı bir yanıt verdi.
Cumhurbaşkanı Gül, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'nun "Kudüs'ün tamamı İsrail'in başkenti olmalıdır" çıkışına karşılık, "Başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'nin kurulması gereklidir" dedi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı ağırladı. Resmi karşılama ve heyetlerarası görüşmenin ardından iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Gül, Ortadoğu'da gerçek barışın sağlanabilmesi için "İki bağımsız devletin yan yana yaşaması" ve "başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'nin kurulması gereklidir" dedi. Gül, bu doğrultuda Türkiye'nin Abbas'ın çalışmalarını desteklediğini belirterek, "Yerleşim yerleri, arazi istimlakları, Doğu Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik çabalar ve tahliye uygulamaları barış sürecini zorlaştırıyor. Gazze Şeridi'nde yaşanan insanlık dramının sona ermesi ve insani yardımların bölgeye ulaşması, yeniden inşa için ablukanın derhal kaldırılması gerekir" diye konuştu.

Gül, AB Güvenlik ve Savunma Yüksek Temsilcisi Javier Solana'nın "Filistin Devleti'nin BM'de tanınması çağrısı"nın hatırlatılması ve "Türkiye'nin güvenlik konseyi üyesi olarak bu konuda ne yapabileceği"nin sorulması üzerine, bir kez daha "Doğu Kudüs" vurgusu yaptı. Gül, "Türkiye, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin Devleti'nin kurulmasını desteklemekte ve bunu her fırsatta tekrarlamaktadır. Biz, iki devletli çözüm olarak bunu görüyoruz" dedi.

Masraflar Türkiye'den

Abbas ise, Filistin'in Ankara Büyükelçiliği'nin binasının bütün masraflarının Türkiye tarafından karşılandığını belirterek, "Bundan dolayı Gül'e ve Türkiye'ye, tüm Filistin halkı adına teşekkür ederiz. Bir temennimi daha aktarmak istiyorum. İleride bir gün Filistin devleti kurulunca, başkenti Doğu Kudüs'te kurulacak Türkiye Büyükelçiliği'nin açılışını da Cumhurbaşkanı Gül ile birlikte yapmak istiyoruz" diye konuştu.

'İftira atıyorlar'

Filistin Devlet Başkanı, Kıbrıs'ta Rum tezlerine destek verdiği yönündeki iddiaların anımsatılması üzerine de, "Böyle bir şey vaki olmamıştır, bu asılsızdır, uydurmadır. Bizim kendimize ait sorunumuz var, üstelik zor ve çetrefilli bir sorun. Bu nedenle bu tür meselelere görüşmelerimizde değinmeyiz" dedi.

"Sık sık bu tür asılsız iftiralara maruz kalıyoruz. Bizler bu duruma alışığız" diyen Abbas, bu "iftiralara" örnekler verdi. Son olarak, samimi bir arkadaşı olan El Fetih liderlerinden Faruk Kaddumi'nin, İsrailli bir web sayfasına dayanarak, Yaser Arafat'ın öldürülmesinde kendisinin de rolü olduğunu iddia ettiğini hatırlattı.
Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri