Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Gülen Enstitüsü

23 Mayıs 2008 / 08:39
Baker: 'Gülen Enstitüsü örnek bir çaba sergiliyor'

ABD'nin Teksas eyaletinin Houston şehrinde bulunan Gülen Enstitüsü'nün geleneksel öğle yemeği toplantılarının son konuğu, eski Dışişleri ve Hazine Bakanı James Baker oldu.

Houston Üniversitesi ile Dinlerarası Diyalog Enstitüsü'nün ortak çabasıyla oluşturulan Gülen Enstitüsü'nün toplantısına katılan Baker, kamu görevlisi, din adamı ve gazetecilerden oluşan 200'ü aşkın davetliye bir konuşma yaptı. İnsanların farklılıklarına rağmen birlikte barış içinde yaşamaları kültürünün gelişmesine yaptığı katkılardan dolayı Gülen Enstitüsü'ne minnettar olduğunu ifade eden Baker, "Değişik din, kültür ve medeniyetlerden insanlar arasındaki karşılıklı anlayışı geliştirme yolunda yorulmamacasına çalışan Fethullah Gülen'in hayatından ve yaptıklarından esinlenerek çalışmalarda bulunan enstitünün bu şekilde tüm insanlığa hizmet ettiğini düşünüyorum." dedi. Karşılıklı dinî inanç ve görüşlere saygının küresel çapta yaygınlaştırılması başarılırsa, dünyadaki mevcut sorunların çözümünün oldukça kolaylaşacağını ifade eden Baker, "İşte bu noktada, Gülen Enstitüsü ve onlarla birlikte dinlerarası diyalog ideali için çalışanlar gerçekten çok değerli bir örnek teşkil ediyorlar bence." şeklinde konuştu.

Manevi değerlerin dünyada barışı inşa etmede çok önemli rol oynayacağına inandığını kaydeden Baker, Gülen Enstitüsü'nün de diyaloğun yanı sıra dua gibi manevi değerleri öne çıkarmasını takdir ettiğini belirtti. Baker, daha sonra sözlerine şöyle devam etti: "Gülen Enstitüsü, günümüzün kompleks dünyasında gerginliği azaltacak dua ve dinlerarası diyaloğa sahip çıkmakta. Ben kendi tecrübemle öğrendim ki, bu kafa karıştırıcı dünyada dua ederek yönümüzü bulma konusunda birbirimize yardımcı olabiliriz. Duanın bireysel bir talepten öte insanı geliştiren bir yönü olduğuna da inanıyorum. Eğer dua, samimi insanlar arasında karşılıklı olursa uyumlu bir toplum oluşturma gayretlerinin en önemli parçasıdır. O nedenle toplumun bir parçası olarak aramızdaki dinî farklılıklara bakmadan manevi sorumluluklar almalıyız. Papa VI. Paul'un Birleşmiş Milletler'in bir toplantısında dediği gibi "Dünyadaki problemler o kadar büyük ki belki de artık dünya liderlerinin birlikte dua etmeyi öğrenme vakti geldi de geçiyor." 78 yaşındaki James Baker, Ronald Reagan döneminde Beyaz Saray genel sekreterliği ve Hazine bakanlığı yaptı. 1988'de başkan seçilen George H. Bush ise Baker'ı, dışişleri bakanı olarak atadı. Baker, görevini 1992'ye kadar sürdürdü.

Zaman - Cavit Karabağ

Bu haber toplam 1252 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri