Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Güler: Bu hain bir terörist eylem

28 Temmuz 2008 / 05:57
Güngören'de meydana gelen patlamayla ilgili İstanbul Valisi Güler terörist saldırıda 13 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken yaralı sayısı 140'a ulaştı.
İstanbul Valisi Muammer Güler, Güngören'de meydana gelen patlamaların bir terör saldırısı olduğuna ilişkin şüphe bulunmadığını bildirdi.

Olay yerinde incelemelerde bulunan Güler, gazetecilere yaptığı açıklamada, bir çöp tenekesinde meydana gelen patlamanın ardından 50 metre ileride yine bir çöp tenekesinde bu kez daha güçlü bir patlama oluştuğunu belirtti. Güler, şunları söyledi:

''Maalesef patlamanın meydana gelmesiyle, şu ana kadar yaptığımız tespitlerde 13 vatandaşımızın hayatını kaybetmesine yol açan bir menfur saldırı gerçekleşmiştir. Olayın, bir patlayıcı etkisiyle, çok yoğun bir kalabalığın bulunduğu bir yerde meydana gelmiş olması maalesef ölü sayısını artırmıştır.


Şu anda çeşitli hastanelerde yaralılarımızın tedavileri sürmektedir. Adli tıpta 7 vatandaşımız, Bakırköy Devlet Hastanesinde 2, Bağcılar Hastanesinde 1 ve özel ilgi hastanesinde 3 olmak üzere, 13 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 70'e yakın vatandaşımızın çeşitli yerlerinden yaralı olarak özel ve resmi hastanelere intikalleri yapılmış, sağlık müdürlüğümüz şu anda yaralıların tedavisi için her türlü çabayı gösteriyorlar.''

Olay yeri ile ilgili geniş bir araştırma ve inceleme sürdürüldüğünü ifade eden Güler, ''Elbette bir terör saldırısı olduğuna şüphe yok. İki patlayıcı ama plastik patlayıcı olmadığı bilgisi var şu an. Her ikisi de çöp kutusu içinde 10-12 dakika arayla meydana gelen patlamalar. Birinci patlamadan sonra tabii vatandaşların orada birikmiş olması, ikinci patlamanın da akabinde meydana gelmesi, karşısındaki dükkanlarda oturanların ağır şekilde yaralanmasına neden olmuştur'' dedi.

İstanbul Valisi Muammer Güler, Güngören'de meydana gelen terör saldırısında ''canlı bomba emaresinin'' bulunmadığını belirterek, patlamanın ''çöp tenekesine konulmuş patlayıcıdan'' kaynaklandığını söyledi.

Vali Güler, olay yerinde gazetecilerin sorularını yanıtlarken, patlamalar sonucunda çöp tenekeleri, yerdeki taşlar ve çevredeki bazı dükkanların çerçevelerinin tahrip olduğunu belirterek, bombaların gücüne dikkat çekti.

Birinci patlamanın görüntülerinin bulunduğunu bildiren Güler, ''Elbette MOBESE kameralarının tespiti yapılacak. Olay sırasında çekim yapanlar olabilir. Birinci patlamadan sonra telefonlarla çekilen görüntüler olabilir. Görgü tanıkları ifadesi olabilir. Bu görüntüler tek tek değerlendirilecek'' diye konuştu.

Terör saldırısını gerçekleştiren örgüt konusunda çeşitli ihtimallerin şu anda değerlendirildiğini belirten Güler, ''Ama olayın bu kadar sıcaklığında şimdi yapacağımız şey, vatandaşlarımızın tedavilerinin en iyi şekilde yapılmış olmasıdır'' dedi.

Vali Güler, bir soru üzerine, ''Canlı bomba emaresi yok. Çöp tenekesine konulmuş patlayıcı. Zaman ayarlı, peş peşe ayarlanmış olabilir veya uzaktan kumandalı olabilir. Bunlar inceleniyor'' diye konuştu.

Güler, şunları söyledi:

''Ama bundan büyük bir hadise vardır. Buradaki terör saldırısının özelliği masum vatandaşlara, doğrudan insanların can güvenliğin, çoluk çocuk, yaşlı genç demeden ve insanların çok bulunduğu bir yerde alçakça, haince, insanlık dışı, tüm melanetleri içinde barındıran bir tarzda yapılan bir saldırı olması nedeniyle de lanetlenecek bir olaydır.''

Basına da ricada bulunan Güler, patlamadan sonra insanların duygularını rencide edecek görüntülerin verilmemesini istedi. Güler, ''Elbette olayın hemen akabinde ve yaralıların gelişi sırasında alınan görüntüler olabilir. O görüntülerin hepsi değerlendirilecektir. Haber alma hürriyeti ile ilgili bir itirazımız yok ama bu görüntülerin defalarca insanları rencide edecek şekilde verilmesini terörün amaçlarına hizmet bakımından da uygun olmadığını bir kez daha ifade etmek istiyorum'' diye konuştu.Kaynak:
Bu haber toplam 842 defa okunmuştur
DİĞER HABERLER
Üye İşlemleri